Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Růst průmyslové produkce v EU se propadl do záporných čísel!

20.7.2001 15:03
Autor: 

Tak a je to tu. Nepříznivá proroctví se naplňují. Eurostat, statistický úřad Evropské unie, dnes zveřejnil květnové údaje o vývoji průmyslové produkce v zemích Evropské unie. Výsledky bohužel nejsou příznivé a potvrzují negativní očekávání. Meziměsíčně se průmyslová produkce v zemí EU-15 snížila o 0,2%, v meziročním srovnání se poprvé dostala pod loňskou úroveň (-0,5% po očištění o počet kalendářních dní). V užším výběru zemí, jež jsou členy Hospodářské a měnové unie (eurozóna), poklesla průmyslová produkce v květnu o 0,1%, meziročně je tak nižší také o 0,1%.

Příčinou poklesu průmyslové produkce v EU a EMU je především špatný výsledek německého průmyslu, který se z dubnového meziročního růstu o 1,8% propadl na -1,4% v květnu. Druhá největší evropská ekonomika, Francie, si udržela růst průmyslové produkce nad úrovní jednoho procenta (v květnu 1,4%, v dubnu 1,5%). Ve většině ostatních zemí se průmyslová produkce snižuje nebo stagnuje. Výjimku tvoří dvě země: Irsko a Rakousko. Bohužel u těchto zemí máme k dispozici pouze dubnové údaje o meziroční změně průmyslové produkce. V Irsku roste průmyslová produkce tempem 20,8%. Zázrak keltského tygra tedy pokračuje. I když ani této zemi se zcela nevyhnulo globální ekonomické ochlazování. V únoru se Irům podařilo zvýšit průmyslovou produkci o neuvěřitelných 40,6%. Případ Rakouska je tak trochu překvapením, neboť je relativně dosti vázáno na vývoj silnějšího západního partnera, Německa. Průmyslová produkce v Rakousku se v dubnu meziročně zvýšila o 4,7%.

Pohled na zbožovou strukturu průmyslové produkce ukazuje, že klesá produkce téměř ve všech skupinách průmyslových výrobků. Produkce polotovarů se v EU meziročně snížila o 2,6%, produkce pro investice o 0,5%, výroba spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby o 5,1%. Výroba spotřebního zboží krátkodobé spotřeby stagnovala.

Co tyto výsledky znamenají pro českou ekonomiku? Nic příjemného. Je jen otázkou času, než se pokles ekonomické aktivity v průmyslu zemí EU přenese do české ekonomiky. Řada českých průmyslových podniků je dodavatelem meziprodukce pro firmy v zemích EU. Pokles produkce v těchto firmách se s velkou pravděpodobností promítne také do poklesu poptávky po meziprodukci z ČR. Prvními ukazateli, ve kterých budeme moci pozorovat negativní dopady, budou obchodní bilance, index průmyslové produkce a index tržeb v dopravě, a s tím i hrubý domácí produkt.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university