Tak a je to tu. Nepříznivá proroctví se naplňují. Eurostat, statistický úřad Evropské unie, dnes zveřejnil květnové údaje o vývoji průmyslové produkce v zemích Evropské unie. Výsledky bohužel nejsou příznivé a potvrzují negativní očekávání. Meziměsíčně se průmyslová produkce v zemí EU-15 snížila o 0,2%, v meziročním srovnání se poprvé dostala pod loňskou úroveň (-0,5% po očištění o počet kalendářních dní). V užším výběru zemí, jež jsou členy Hospodářské a měnové unie (eurozóna), poklesla průmyslová produkce v květnu o 0,1%, meziročně je tak nižší také o 0,1%.
Příčinou poklesu průmyslové produkce v EU a EMU je především špatný výsledek německého průmyslu, který se z dubnového meziročního růstu o 1,8% propadl na -1,4% v květnu. Druhá největší evropská ekonomika, Francie, si udržela růst průmyslové produkce nad úrovní jednoho procenta (v květnu 1,4%, v dubnu 1,5%). Ve většině ostatních zemí se průmyslová produkce snižuje nebo stagnuje. Výjimku tvoří dvě země: Irsko a Rakousko. Bohužel u těchto zemí máme k dispozici pouze dubnové údaje o meziroční změně průmyslové produkce. V Irsku roste průmyslová produkce tempem 20,8%. Zázrak keltského tygra tedy pokračuje. I když ani této zemi se zcela nevyhnulo globální ekonomické ochlazování. V únoru se Irům podařilo zvýšit průmyslovou produkci o neuvěřitelných 40,6%. Případ Rakouska je tak trochu překvapením, neboť je relativně dosti vázáno na vývoj silnějšího západního partnera, Německa. Průmyslová produkce v Rakousku se v dubnu meziročně zvýšila o 4,7%.
Pohled na zbožovou strukturu průmyslové produkce ukazuje, že klesá produkce téměř ve všech skupinách průmyslových výrobků. Produkce polotovarů se v EU meziročně snížila o 2,6%, produkce pro investice o 0,5%, výroba spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby o 5,1%. Výroba spotřebního zboží krátkodobé spotřeby stagnovala.
Co tyto výsledky znamenají pro českou ekonomiku? Nic příjemného. Je jen otázkou času, než se pokles ekonomické aktivity v průmyslu zemí EU přenese do české ekonomiky. Řada českých průmyslových podniků je dodavatelem meziprodukce pro firmy v zemích EU. Pokles produkce v těchto firmách se s velkou pravděpodobností promítne také do poklesu poptávky po meziprodukci z ČR. Prvními ukazateli, ve kterých budeme moci pozorovat negativní dopady, budou obchodní bilance, index průmyslové produkce a index tržeb v dopravě, a s tím i hrubý domácí produkt.
(David Marek)