Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Peníze v roce 2000: Podnikům se nepůjčovalo, domácnostem ano

27.2.2001 15:01
Autor: 

Dnes zveřejnila ČNB prosincový měnový přehled, ze kterého se můžeme dozvědět, jak se vyvíjel objem peněz v ekonomice, včetně vývoje objemu úvěrů a vkladů.

Prosinec podle očekávání nepřinesl žádné překvapivé údaje. Vklady rostly podobným tempem jako po celý rok 2000, úvěry pokračovaly v poklesu. Objem klientských úvěrů poskytnutých bankami dokonce klesl pod 1 bilion korun, kde se naposledy nacházel v září 1996.

Příčinou poklesu úvěrů není nízká poptávka ze strany klientů z důvodu vysokých úrokových sazeb, ale především snaha velkých bank o zlepšení stavu úvěrových portfolií a zvýšená opatrnost po předchozích špatných zkušenostech. K obratu by snad mohlo dojít již v letošním roce, neboť banky byly povinny vytvořit oprávky k úvěrům zajištěným nemovitostmi ke konci loňského roku. Očištění úvěrových portfolií pomohl také stát prostřednictvím odkupů do Konsolidační banky a poskytnutím záruk. Nicméně neočekávám, že by se banky opět bezhlavě vrhly do poskytování úvěrů. Reálnější je pozvolné rozmrznutí úvěrového peněžního kanálu. V letošním roce očekávám, že by se objem klientských úvěrů mohl zvýšit o 3% až 5%. Kromě postupného rozplétání problémů bank z minulosti by růstu úvěrové emise měly pomoci také hospodářský růst a s ním spojené zlepšení situace v podnikové sféře. To by mělo snížit jejich úvěrové riziko a zvýšit šanci na získání úvěru.

Ač celkový objem klientských úvěrů vzrostl, je zajímavé podívat se na vývoj korunových úvěrů poskytnutých domácnostem. Ty se totiž zvýšily o téměř 11%, což odpovídá změně nákupních zvyklostí českých domácností, jež nyní nakupují stále více na dluh. Loňský pokles růstu reálných mezd tak domácnosti zčásti kompenzovaly růstem svého zadlužení.

Přes pokles objemu klientských úvěrů peněžní zásoby roste. Zdroji růstu objemu peněz v ekonomice jsou čistá zahraniční aktiva a zvýšení objemu úvěrů poskytnutých vládnímu sektoru. Čistá zahraniční aktiva se vzrostla o 20% a jejich zvýšení souvisí především s přímými zahraničními investicemi. Čistý úvěr vládnímu sektoru se zvýšil o 85%.

Podle očekávání se v oblasti vkladů projevil sezónní efekt, kdy v prosinci výrazně klesá objem termínovaných vkladů. Vysvětlení spočívá ve snaze o vyrovnání závazků firem před koncem roku. V loňském prosinci klesl objem termínovaných vkladů o více než 40 mld. Kč, tedy téměř stejně jako klesl v prosinci 1999. Tento efekt se tak projevuje u termínovaných vkladů podniků, nikoli domácností. Co se týče domácností, u nich se mírně snížil objem prostředků na běžných účtech, což souvisí s vánočními nákupy. V meziročním hodnocení se však základní tendence nezměnily. Zatímco objem termínovaných vkladů se téměř nezměnil, vklady na běžných účtech výrazně vzrostly. Souvislost lze hledat se zvýšením spotřebitelské poptávky, kdy domácností potřebují více likvidních peněžních prostředků. Objem netermínovaných vkladů domácností se zvýšil meziročně o téměř 20%. Podobně se zvýšená ekonomická aktivita dotýká podnikové sféry, kde se objem netermínovaných vkladů zvýšil o 10,5%. Za poklesem objemu termínovaných vkladů stojí především snížení objemu termínovaných vkladů pojišťoven o 20 mld. Kč (55,5%), což souvisí s restrukturalizací jejich portfolií směrem k dluhopisům a hypotečním zástavním listům.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů