Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

2.000.000 nových mobilů

11.12.2000 8:00
Autor: 

Ačkoliv se výrazný růst počtu uživatelů mobilních telefonů v Čechách stal již samozřejmostí, je nadále zajímavé podívat se na jeho dynamiku, která nijak neklesá. Jestliže ke konci roku 1999 měli čeští mobilní operátoři v ČR 1,95 milionu uživatelů, na základě průběžných údajů se domníváme, že tento počet vzroste do konce roku 2000 na necelé 4 miliony uživatelů. Jinými slovy, rozšíření mobilů v ČR vzroste z 19% na téměř 40%, tzn. pětina národa se během jediného roku stala uživatelem mobilních služeb. Ke konci roku 2001 očekáváme penetraci mobilů na úrovni 52%, tzn. že více než každý druhý Čech bude zákazníkem mobilního operátora.

Dalším zajímavým aspektem je to, že celkový počet mobilních uživatelů bude ke konci roku pravděpodobně vyšší než počet pevných linek. Fenomén migrace telefonního provozu z pevných sítí (zejména Českého Telecomu) na sítě mobilních operátorů tedy dosáhne dalšího milníku.

Zajímavý je i pohled na strukturu růstu: z dílčích čísel za EuroTel, zveřejněných nedávno Českým Telecomem, vyplývá, že růst počtu jeho zákazníků byl ve třetím kvartále tvořen téměř výhradně růstem počtu předplacených (“pre-paid”) uživatelů (uživatelé GO). Vzhledem k tomu, že EuroTel má nejkvalitnější strukturu zákazníků (co se provozu na zákazníka týče), očekáváme, že RadioMobil a Český Mobil na tom nebudou z tohoto hlediska o moc lépe a že i u nich budou naprosto dominovat předplacení uživatelé. Ti v průměru provolají podstatně menší počet minut za měsíc než “post-paid” zákazníci s jinými tarifními balíčky (i když platí víc za minutu hovoru). Naše projekce ukazují, že podíl předplacených uživatelů na celkovém počtu českých mobilních uživatelů by měl ke konci roku činit 62%, oproti 48% na konci roku 1999.

Co se tržních podílů jednotlivých operátorů týče, naše projekce ke konci roku 2000 jsou následující (v závorce je uveden tržní podíl na konci roku 1999): EuroTel 48.5% (55%), RadioMobil 44% (45%), Český Mobil 7.5% (0%). Co se podílu na nově získaných uživatelích týče, zdá se, že RadioMobil má o něco vyšší tržní podíl než EuroTel, Český Mobil zůstává třetím i v tomto ohledu.

(Ondřej Daťka)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data