Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mělo by Česko dát své hlasy v EU Británii?

Mělo by Česko dát své hlasy v EU Británii?

27.7.2004 16:51
Autor: 

Varování: na text tohoto komentáře mělo nepochybně vliv letošní letní počasí, bližší Londýnu než Paříži…
Jedním ze základních témat politických diskusí o (ne)vhodnosti nové evropské ústavy bylo přepočítávání vlivu jednotlivých zemí, především tedy Česka (a z důvodu věčného českého komplexu i Německa), na rozhodování Rady Evropské unie. Marek Loužek například, zcela korektně, spočítal, že váha českého hlasu klesne ze 3,7 %, které nám dávala smlouva z Nice, na 2,2 % podle nové ústavy.

Na první pohled je jasné, že jde o pokles váhy českého názoru na rozhodování v rámci Evropské unie. Váha hlasů českých ministrů se v případě přijetí evropské ústavy sníží o celých 40 %! Na druhý pohled ovšem se zdá že jde spíše o bouři ve sklenici vody. Upřímně řečeno, ono ani těch 3,7 % není nijak významných a evropská ústava tak jen potvrzuje náš malý význam v Evropě. Nepříjemné, ale tak už to bývá.

Dovolil bych si však přidat ještě třetí pohled, a to pohled českého občana (jakožto kategorie odlišné od českého politika). Je pro nás důležité, kolik procent hlasů mají naši zástupci při hlasování v Bruselu, nebo je pro nás důležitější, aby rozhodnutí hlasováním přijatá měla hlavu a patu? Zkušenosti s našimi politiky vedou k opatrnosti v tom, že by jejich větší vliv zlepšoval kvalitu rozhodování Evropské unie. Stačí se podívat na „track record“ premiéra Špidly: Prosazoval federalizaci Evropské unie bez jakékoliv hlubší analýzy výhod a nákladů, dokonce se jako jediný přihlásil k německému názoru o nutnosti harmonizace daní v EU.

Při analyzování názorů jednotlivých zemí EU se člověk nemůže ubránit dojmu, že nejlépe by čeští politici udělali, kdyby své hlasy, ať už 3,7 % nebo 2,2 %, svěřili Británii a klidně zase odjeli domů. Británie konzistentně, alespoň v ekonomické oblasti, prosazuje v EU názory nejvhodnější pro naši ekonomiku. Ušetřili bychom si řadu omylů a mohli bychom se přestat trápit s našimi mini-procenty.

Ondřej Schneider Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data