Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

26.05.2006 10:03
Autor: KBC/Patria

BorsodChem: Firthilion Limited získal další 1 % akcií BorsodChem
BorsodChem oznámil, že společnost Firthilion Limited ve středu a ve čtvrtek zvýšila svůj podíl v BorsodChem o 806 387 akcií (1,06 %) na 22,69 %. Společnost získala akcie za průměrnou cenu 2 271 HUF na akcii. Vzhledem k tomu, že ve Firthilionu a další společnosti má podíl rodina Rahimkulových, zvýšil se její nepřímý vliv touto transakcí na 25,16 %. Zprávu vnímáme jako neutrální. Rodina Rahimkulových již dříve oznámila, že hodlá navýšit svůj podíl v BorsodChem.

Orbis: Další zprávy o změně strategie
Orbis již dříve oficiálně potvrdil, že dozorčí rada schválila změny strategie společnosti pro období 2006-2010. Orbis chce dát větší důraz na segment levnějších hotelů a zvýšit jejich počet na 44 ze současných 9, když investuje 487 mil. PLN na výstavbu nových Ibis a Etap hotelů, v porovnání s pouhými 49 mil. PLN, které jsou určené pro luxusnější hotely. Navíc se Orbis rozhodl snížit kapitálové výdaje na přestavbu starých Orbis hotelů na nové Accor hotely na 327 mil. PLN. Orbis zopakoval svoje plány na zbavení se některých lokalit, které nezapadají do jeho hotelového portfolia.

Orbis navíc provedl malé změny u předpovědi EBITDA pro svoje hotelové provozní divize (Orbis Hotel Group), když zvedl předpověď pro rok 2006 z 189 mil. PLN na 191 mil. PLN a předpověď pro období 2007-2010 zvednul na podobné úrovni. Společnost nezmínila žádné změny na výhled zisku u cestovní a dopravní divize.

Upravenou strategii vnímáme jako krok správným směrem, když posiluje investice do nejperspektivnějšího segmentu, zatímco snižuje investice v oblasti, kde je příliš velká konkurence. Mimo to otevírá cesty pro realizaci skryté hodnoty portfolia nemovitostí pokračujícím zbavováním se aktiv. I tak ale hodnotíme akcie jako nadhodnocené vzhledem k pouze 4% ROE, výhledu na nezměněný zisk pro tento rok a vysokým očekáváním ohledně revaluace nemovitostí Orbisu. Opakujeme naše doporučení Prodat.

PKN dnes podepíše smlouvu na rafinérii Mazeikiu

Jak uvádí agentura Bloomberg, která cituje mluvčí Jukosu, Jukos dnes prodá svůj 53,7% podíl v litevské rafinérii Mazeikiu za 1,43 mld. USD společnosti PKN Orlen. Soud v New Yorku včera zrušil zákaz na prodej zahraničních aktiv Jukosu.

Zmiňovaných 1,43 mld. USD vnímáme jako rozumnou cenu za rafinérii, vzhledem k cenám podobných transakcí. Domníváme se, že i když PKN letos nevyplatí dividendu pokud získá rafinérii Mazeikiu, investoři by neměli reagovat negativně. Měli by se zaměřit na příležitosti k dlouhodobému růstu vyplývající z akvizice. Domníváme se, že většina těchto zpráv již byla zahrnuta do ceny. I když samotný fakt o podepsání smlouvy by mohl vyvolat pozitivní reakce.

Emax, Prokom: Spekulace ohledně akvizice Emaxu
Podle spekulací deníku Puls Biznesu má Prokom zájem o Emax. Obě společnost popřely jakákoliv jednání na toto téma. Podle naše názoru je Emax, vlastněný soukromým investičním fondem BBI, který je ochoten svůj podíl prodat, zajímavým akvizičním cílem.

Jsme ale skeptičtí ohledně případné akvizice Emaxu společností Prokom. Nicméně se domníváme, že by tato spekulace, po oznámené fúzi mezi Asseco a Softbank a spekulacích ohledně fúze ABG SP a SPiN, mohla mít pozitivní dopad na Emax. Opakujeme naše doporučení Koupit pro Emax a fundamentální cenu 143 PLN na akcii.

Analýzy polských a maďarských akcií naleznete v sekci Akcie svět -> Analýzy a zasílání e-mailem si můžete objednat v Patria Plus - Služby -> E-mailové služby.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data