Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí: kóta 20.000 zdolána

Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí: kóta 20.000 zdolána

31.08.2006 9:33
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Průměrná hrubá měsíční mzda se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 20.036 korun. Reálné zvýšení činilo 3,9 procenta. Průměrná mzda již hranici 20.000 korun překonala v posledním čtvrtletí loňského roku. Jenže konec roku zahrnuje odměny, bonusy a 14. platy, které mzdovou statistiku výrazně vylepšují. Druhý kvartál pro změnu zahrnuje 13. platy, případně pololetní odměny, odchylka od celoročního průměru ovšem bývá výrazně nižší.

Ve firemním sektoru průměrná mzda stoupla o 7,1 procenta na 20.182 korun, veřejný sektor přidal svým zaměstnancům 6,0 procenta a mzda zde v průměru činila 19.528 korun. Poměry mezi oběma sférami se ovšem zpravidla obrací v závěru roku, neboť 14. platy státních zaměstnanců bývají štědřejší než firemní odměny.

Z jednotlivých sektorů si nejvíce polepšili zaměstnanci v síťových odvětvích (výroba a rozvod elektřiny, vody a plynu), kde mzdy stouply o 11,3 procenta, a lidé pracující ve zdravotnictví, jimž platy vzrostly o 9,5 procenta. Naopak nejméně dostali přidáno v restauracích a hotelech (4,5 procenta) a chovu ryb a rybolovu (4,6 procenta). Mzdová diferenciace mezi jednotlivými odvětvími ekonomiky se mírně zvýšila. Variační koeficient, jímž se mzdová diferenciace měří, vzrostl o jeden procentní bod na 36,1 procenta.

Tempo růstu mezd zůstalo poměrně svižné a pomáhá vysvětlit rychle rostoucí tržby v obchodech v posledních měsících. Díky tomu se patrně dočkáme solidního příspěvku spotřeby domácností k růstu HDP. Při srovnání růstu mezd, zaměstnanosti a odhadu HDP očekáváme, že ve 2. čtvrtletí jednotkové mzdové náklady víceméně stagnovaly. Z pohledu rozhodování o měnové politice představuje zvýšení mezd indikaci růstu domácí poptávky, nicméně o zpřísnění měnových podmínek se opět stará kurz koruny a okamžitá reakce centrální banky se nezdá být nutná. Další zvýšení úrokových sazeb očekáváme až v úvodu příštího roku.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průměrné mzdy o 6,7 procenta na 20.300 korun. Další milník, 25.000 korun, by měla průměrná mzda zdolat v roce 2009 nebo 2010.

Nakonec trochu zábavy: Náš hyperdlouhodobý futuristický model české ekonomiky říká, že v roce 2038 by měla průměrná mzda překročit hranici 100.000 korun. V polovině století to bude ještě o 80.000 korun více. Složené úročení, v tomto případě dvojí (inflace a reálný růst mezd) budou průměrnou mzdu dále velmi rychle zvyšovat a v roce 2100 bude průměrná měsíční mzda činit více než 2,8 milionu korun. Tou dobou bude ovšem bochník chleba stát téměř 180 korun, lahvová desítka asi 85 korun a mariáš se bude počítat v desetikorunách.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data