Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

30.1.2007 14:18
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka sa od 2 rokov vyššie posunula smerom hore v dôsledku rastu európskej a americkej krivky. Investori sa zľakli, že úroky v USA nepôjdu dole tak rýchlo ako sa čakalo, čo spôsobilo precenenie celej krivky. To je nepriaznivá správa pre emerging markets, hlavne pre vyššie úročené meny. Slovenská krivka sa posunula v segmente 2-15 rokov vyššie o 3-4 bps.Sadzby na krátkom konci ostali nízke v dôsledku odmietnutia dopytu bánk v repotendri NBS. Centrálna banka nechala na trhu zhruba 100 mld. SKK. Krátke sadzby tak čakajú na utorkové rokovanie Bankovej rady. Ročné sadzby v tomto týždni poklesli o 2 bps. Prispel k tomu aj šéf výskumu a člen BR NBS L. Ódor. Podľa neho je čas na diskusiu o redukcii sadzieb. Ekonómovia čakajú (a rovnako aj my), že sadzby sa nezmenia. Trh má však v dôsledku praxe odmietania repoaukcií v krivke ocenené zníženie o 75 bps.

Inflačný výhľad je pre rok 2007 zatiaľ priaznivý. Pri vysokom ekonomickom raste sa však môžu objaviť nečakané komplikácie z dôvodu rýchlejšieho rastu miezd. Riziko sú aj externé faktory ako neočakávaný rast cien ropy alebo potravín. Preto by sme preferovali pokles sadzieb až v závere roka, kedy bude jasné, či má Slovensko definitívne šancu splniť inflačné kritérium. Ďalšie posilňovanie koruny však môže NBS postaviť k múru a donútiť ju zredukovať úroky. Za posledný týždeň však spot stratil 2 % a NBS preto môže byť spokojnejšia.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů minulý týden rostly v souladu s vývojem na vyspělých trzích a vyjádřením některých členů Výboru pro měnovou kontrolu, podle nichž je jen otázkou času, kdy bude i polská banka zvyšovat sazby. Pokles cen polských dluhopisů byl nejvíce patrný na kratším konci křivky, delší konec po úspěšné aukci státních dluhopisů naopak cenově vzrostl a výnosová křivka tak zploštěla.

Pro úplnost je však třeba uvést, že se trh celý týden vyznačoval nízkou aktivitou. To může ale znamenat, že se připravuje na zvýšenou aktivitu v tomto týdnu. Rozhodující událostí totiž bude středeční zasedání Výboru pro měnovou politiku. Po nedávném poklesu cen na krátkém konci křivky se zdá, že investoři přeceňují scénář s ponecháním sazeb beze změny. I když nepochybujeme, že sazby zůstanou nezměněny, měl by komentář být stejně jestřábí jako byl ten prosincový. Tím výbor potvrdí, že má v úmyslu ostře sledovat inflaci, což by se mělo projevit i v nové lednové inflační prognóze, které by měla být optimističtější než poslední říjnová. Prognóza by ale také měla ukázat na očekávaný stálý růst inflace v roce 2008 nad inflační cíl centrální banky, a to kvůli odhadům silnějšího ekonomického růstu a snížené míře nezaměstnanosti.

Maďarsko
V ýnosy maďarských dluhopisů minulý týden vzrostly o 5-20 bazických bodů, přičemž největší růst byl zaznamenán na krátkém konci výnosové křivky. Na růstu výnosů se významnou měrou podílela maďarská centrální banka. Ta sice ponechala sazby na svém pondělním zasedání beze změny, nicméně prohlášení některých členů bankovní rady ukázala, že restriktivní politika ještě nemusí být u konce. Podle guvernéra Járaie existuje riziko, že inflace se může vyšplhat až na dvouciferné hodnoty, což by implikovalo nutnost dalšího zvýšení sazeb. I když představitelé holubičího křídla v bankovní radě jsou ohledně výhledu inflace poněkud optimističtější, ani oni další zvýšení sazeb nevylučují. Například Csaba Csaki minulý týden uvedl, že pokud inflace překročí 8 % bude MNB nucena ke zvýšení sazeb přikročit, nicméně tento krok by měl být podle něj poměrně brzo následován rychlým snížením sazeb.

Zdá se, že centrální bankéři jsou v pohledu na budoucí inflační vývoj nejednotní, což ovšem není příliš překvapivé vzhledem k tomu, že inflace bude z velké části záviset na cenách energií a plynu, jejichž dopad do inflace ale zatím není možné s jistotou určit. Systém dotací na plyn se totiž změnil a tento rok by příspěvek závislý na množství odebraného plynu měly dostávat jen domácnosti s nízkými příjmy a podle maďarského statistického úřadu stále není jasné, kolik dotací bude vyplaceno a jaký bude dopad na konečnou inflaci. Domníváme se, že nejistota ohledně vývoje inflace a následně i základní 14-denní repo sazby budou držet výnosy na krátkém konci výnosové křivky i tento týden pod tlakem. Dlouhý konec výnosové křivky bude zřejmě hledat inspiraci především na okolních trzích.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data