Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Většina německých firem v Česku by se pro investice zde rozhodla znovu

Většina německých firem v Česku by se pro investice zde rozhodla znovu

6.4.2007 16:59
Autor: 

Česká ekonomika si udrží dynamiku i letos, dospěla však k hranicím růstových možností - to je názor převažující většiny německých firem, které působí v ČR. Naprostá většina těchto podniků přitom uvedla, že by se pro investice v Česku rozhodly znovu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu mezi členy Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

17 % dotázaných firem naopak zvažuje svůj odchod do jiné země. Mezi hlavní konkurenty Česka přitom patří Slovensko, Slovinsko nebo Čína.

Většina „spokojených“ firem plánuje rozšíření svých aktivit a nábor nových zaměstnanců. „Avšak proti tomu stojí situace na trhu práce,“ řekl výkonný ředitel komory Bernard Bauer. Podniky podle něj mají potíže se získáváním kvalifikovaných pracovních sil, zejména v technických oborech. "Pro mnohé firmy to už začíná být skutečný problém, který jim brání v rozvíjení vyspělejší výroby a dalších aktivit," řekl Bauer. Komora proto podle něj zvažuje, že se zapojí i do přípravy vzdělávání v technických oborech obdobně, jako to dříve dělala v oboru obchodních a finančních služeb.

Zatímco dříve lákaly německé podniky do Česka zejména nízké mzdové náklady, nyní podle Bauera převažují faktory jako výhodná geografická poloha, relativně dobrá infrastruktura a blízkost Německa.

Německé firmy si naopak nejvíce stěžují na vysoký stupeň byrokracie i vysokou regulaci trhu práce. Kriticky hodnotí také odkládání zavedení eura.

(Zdroj: Ekonom)

Váš názor
 • více jak 6% nezaměstnanost
  7.4.2007 10:26

  V USA ( 4,5), u nás chybí zaměstnání lidí s nižším vzděláním např ve službách ( zábavní parky...)
  nejsme zdaleka na hranicích možností
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů