Korekce na akciových trzích, které podle Noriela Roubiniho rostly letos „příliš mnoho, příliš brzy a příliš rychle“, se nedostaví dříve, než za půl roku. Slabý dolar bude nadále motivovat investory k vyhledávání výnosnějších aktiv, bude se tak dít ještě v několika příštích měsících, domnívá se investor.
„Dolar zřejmě obnoví část ze svých ztrát,ale stane se tak až v horizontu šesti až dvanácti měsíců,“ uvedl Roubini. Ve výsledku budou podle Roubiniho carry obchody, ve kterých si investoři půjčují z nízkých krátkodobých sazeb v americkém dolaru na nákup více výnosných dlouhodobějších aktiv na jiných trzích, pokračovat a budou tak po delší dobu přispívat k podpoře cen aktiv. „Korekce zřejmě nastane, ale její riziko se vztahuje více ke střednědobému, než ke krátkodobému horizontu,“ uvedl Roubini.
Korekci podle Roubiniho logicky oddaluje také prodlužované období nízkých úrokových sazeb. „Stále jsem přesvědčen, že výsledky reálné ekonomiky překvapí negativně směrem dolů, až odezní podpora stimulačních peněz. Na druhé straně však stojí likviditní a monetární efekty těchto opatření, které přispívají k růstu cen aktiv.
Ztráta efektivní měnové politiky ve vyspělých zemích bude podle Roubiniho ústit ve stále intenzivnější příliv amerických dolarů do rozvíjejících se ekonomik a tento proces nás bude provázet po několik příštích let. Pro tyto ekonomiky bude výzvou, jak se dokáží vypořádat s nadměrným kapitálovým přílivem, vedoucím k nadhodnocení jejich měn. Podle Roubiniho budou zřejmě nezbytná regulatorní opatření přílivu kapitálu ze strany vlád.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)