Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý pohled na bankovní unii: Ať ECB dostane dohled pouze nad kriticky důležitými bankami, společné garance vkladů otázkou

Německý pohled na bankovní unii: Ať ECB dostane dohled pouze nad kriticky důležitými bankami, společné garance vkladů otázkou

19.09.2012 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Nejhlasitější odpůrce návrhu Evropské komise na hlubší integraci evropských bank směrem k bankovní unii se dnes ozval. Zákonodárci koaliční vlády Německa navrhují, aby Evropská centrální banka (ECB) v rámci nové úpravy dohlížela v Evropské unii pouze na největší banky, které lze považovat za důležité z hlediska fungování celoevropského bankovního systému. Informuje o tom agentura Reuters, která má kopii návrhu. Část členů koalice zároveň odmítá společné garance za vklady.

Týden starý návrh Evropské komise počítá s tím, že společný dohled nad evropskými bankami bude vykonávat ECB. Od ledna příštího roku má zahájit dohled pouze nad bankami, které požádají o pomoc záchranný fond ESM, od července 2013 přibere systémově významné banky, a teprve od ledna 2014 by měl pokrývat všech asi 6000 finančních ústavů eurozóny, včetně družstevních záložen a spořitelen.

Německo, které je dlouhodobě proti vyšší supervizi nad bankovním sektorem ze strany ECB, již minulý týden vyčetlo návrhu Komise, že povinnost ECB monitorovat každou z šesti tisíc bank eurozóny bude pro centrální banku těžko splnitelná. Dnešní návrh německé vládní koalice, jímž by se měla zabývat dolní komora parlamentu, v zásadě odráží dřívější názory Merkelové. Ta už dala víckrát najevo, jak si představuje fungování ECB, až bude banka vybavena většími pravomocemi.

Začátkem tohoto týdne Merkelová řekla, že příprava nového dohledu, který bude ECB mít, se nesmí uspěchat jen proto, aby Evropa splnila termín, který si sama stanovila. Tím je leden 2013. "Při těchto přípravách musí být kvalita před rychlostí," podotýká návrh poslanců, na který se Reuters odvolává.

Neshody kolem podoby a rychlosti zavádění reforem bankovního dohledu se dobře projevily, když se minulý víkend v kyperské metropoli Nikósii sešli ministři financí všech 27 členských zemí Evropské unie. Německo mělo vážné výhrady ke společným garancím za vklady, neboť se obává, že by jeho občané byli zodpovědní za vklady lidí z jiných členských zemí unie. Podobné obavy mají Němci i ke společným dluhopisům eurozóny.

Garance za vklady odmítají zástupci konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), což je strana kancléřky Angely Merkelové, a s nimi i někteří členové Svobodné demokratické strany (FDP), která je s CDU v koalici. Tito politici chtějí, aby garance za vklady zůstala zodpovědností jednotlivých členských zemí.

"Garance za vklady nebudou v celé Evropě společné," píše se v dokumentu. "Garance za vklady je třeba sladit, odpovědnost ale musí zůstat na národní úrovni," píše se dále. Poslanci také zdůraznili, že plán přísnějšího dohledu nad bankami nesmí omezovat nezávislost ECB ani její hlavní cíl. Tím je garance měnové stability v eurozóně. Podle poslanců to znamená, že zodpovědnost musí být jasně oddělená. "Pravomoci za měnovou, fiskální a dozorovou politiku tedy nemohou mít ti stejní lidé," píše se v poslaneckém návrhu.

Kvůli některým návrhům, které mají změnit pravomoci ECB, se dostali do sporu prezidenti ECB Mario Draghi a německé centrální banky Jens Weidmann. Neshodují se v tom, zda má ECB řešit současnou dluhovou krizi tím, že bude nakupovat dluhopisy nejzadluženějších zemí. Tento postup navrhuje ECB, zatímco Weidmannova Bundesbanka je proti. Kvůli riziku růstu inflace návrh ECB Weidmann přirovnal k ďáblově pokušení z Goetheovy hry Faust.

Bývalý hlavní ekonom ECB a jeden z otců eura Otmar Issing dnes vyzval, aby ECB a Bundesbanka spor ukončily. "Člověk může jen doufat, že ten spor skončí," řekl Issing portálu cash.ch. "A mimochodem, já si neumím představit, že by ostatní členové Rady guvernérů (ECB) s tou situací byli spokojeni," dodal.

(Zdroj: EK, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data