Roubini věští (opět) recesi, brutální výsledková sezóna za dveřmi, varování před přílišným nadšením i více obnovitelnosti. Přinášíme pravidelné Perly týdne.
Ve světě…
Roubini věští recesi: Známý ekonom Nouriel Roubini, přezdívaný pro své neradostné projekce Dr. Zkáza, v rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že důsledky současné obchodní a technologické války mezi USA a Čínou jsou počátkem deglobalizace. Jejich důsledkem pak může být i rozdělením světové ekonomiky na vzájemně odtržené regiony a bude tak třeba znovu vybudovat globální technologické řetězce. A pokud bude konflikt dál eskalovat, příští rok postihne světovou ekonomiku recese.
Spojené státy a Čína nyní sice dosáhly příměří, ovšem Roubini je ohledně dosažení skutečné dlouhodobé dohody pesimistický. Jeho základní scénář proto počítá s tím, že obchodní a technologické spory budou eskalovat. Výrobní sektor je navíc podle ekonoma již nyní v recesi a začíná ovlivňovat i služby. Probíhá „kolaps investic“ a problémy jsou patrné i na dalších tvrdých datech.
Brutální výsledky: CNBC tvrdí, že podle obchodovaných společností přichází brutální výsledkové sezóna. Až 77 % firem totiž naznačilo, že jejich ziskovost bude horší, než čeká Wall Street, což je podle dat společnosti FactSet druhá nejhorší situace od roku 2006. Týká se to zejména sektorů technologií a zdravotní péče, které jsou podle CNBC značně citlivé na nově zaváděná cla. Analytici už negativní vývoj začínají odrážet ve svých projekcích a pro první tři čtvrtletí letošního roku očekávají pokles zisků. Následující graf ukazuje konkrétní počet firem z daného odvětví varujících před horšímí čísly, žlutými body je vyznačen i pětiletý průměr:

Mitchell Goldberg z investiční společnosti ClientFirst Strategy k uvedenému pro CNBC uvedl, že akcie jsou stále naceněny na „dokonalý scénář“. Data už přitom začínají ukazovat na zhorošující se ekonomickou situaci a v takovém nastavení stačí málo, aby se ceny výrazně pohnuly směrem dolů. Podle CNBC může být pokračující optimismus amerických investorů dán tím, že tamní ekonomika sice zpomaluje, ale stále si vede lépe, než jiné vyspělé země.
Omezte nadšení: Před přílišným nadšením varuje i investiční společnost Schwab, která ve své poslední analýze prezentuje i následující graf. Ten porovnává vývoj globálního PMI ve výrobním sektoru (v grafu posunut o dvě čtvrtletí) s vývojem pozitivních překvapení na straně tržeb u amerických obchodovaných společností. U PMI dochází již 14 měsíců k poklesu a jelikož jeho korelace je s vývojem tržeb poměrně vysoká, jde o další varovný indikátor:

Technologie stále získávají: Investiční společnost Bespoke přináší shrnutí výsledků jednotlivých sektorů za první pololetí roku. Následující graf ukazuje současnou váhu sektorů v indexu SPX, na prvním místě jsou s přehledem technologie (21,48 % podíl), za nimi zdravotní péče a finanční sektor. Trpaslíky naopak reprezentují materiály, reality a utility:

Bespoke poukazuje na to, že technologie během posledních 6 měsíců svou váhu zvýšily o 1,33 procentního bodu, zatímco zdravotní péče 1,23 procentního bodu ztratila a mezera mezi jedničkou a dvojkou se tak znatelně prohloubila.
Bude nás 11 miliard: Nová studie OSN World Population Prospects 2019: Highlights report přichází s projekcemi dlouhodobého vývoje globální populace. Podle jejích odhadů nyní žije na Zemi 7,7 miliardy lidí, v základním scénáři by toto číslo mělo do roku 2030 vzrůst na 8,5 miliardy a do roku 20100 na 10,9 miliardy. Jak ukazuje následující graf, tempo růstu postupně klesá a „na konci století by mohlo klesnout k nule“:

… a u nás doma
Více obnovitelnosti: Seznam.cz tvrdí, že „v roce 2030 by mohlo v České republice z obnovitelných zdrojů energie pocházet dvakrát více elektřiny než dnes, zhruba 28 procent. Zelené zdroje by také mohly pokrývat třetinu veškeré spotřeby tepla a chladu“. Komora obnovitelných zdrojů energie (OZE) totiž představila vlastní vizi energetiky v roce 2030 a její předseda Štěpán Chalupa k ní uvedl:
„Stát navrhoval původně 20,8 % podílu obnovitelné energie v roce 2030 a my považujeme za reálné zhruba 24,3 %. Takže rozdíl zhruba 4 procentních bodů na té celkové spotřebě energie. A u elektřiny je to pak ještě větší rozdíl. Ministerstvo plánuje zhruba 14 % podíl, což je pouze o 0,6 % víc než dnes. A my předpokládáme, že by se dalo využívat zhruba 28 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.“ Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček už dřív řekl, že obnovitelné zdroje energie budou v tuzemsku zřejmě druhým nejvýznamnějším zdrojem po jaderné energetice.
Aktuální volební odhady: Agentura Median na základě nového průzkumu tvrdí: „Zisk hnutí ANO v modelu MEDIAN činí v červnu 29 %, kolem této hodnoty v poslední době osciluje, přesto lze pozorovat mírný pokles a tento zisk je nejnižší od října 2018, kdy se pohyboval na hladině 28,5 %. Pokles v preferencích hnutí ANO může souviset se zveřejněním předběžných závěrů EU ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra Andreje Babiše“. Celkové odhady jsou prezentovány v grafu:

Zdroj: Median