Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč zůstat se sázkami na korunu raději při zemi nehledě na jestřábí ČNB?

Rozbřesk: Proč zůstat se sázkami na korunu raději při zemi nehledě na jestřábí ČNB?

27.09.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Českou korunu překvapila relativně jestřábí nálada mezi členy bankovní rady a tento týden si dovolila po delší době viditelněji posílit. Měnový pár se posunul ke 25,75 EUR/CZK, kde se pohyboval naposledy na začátku srpna. Sílu k dalším ziskům ovšem bude shánět složitě.

Za prvé proto, že jestřábí výroky z centrální banky není v tuto chvíli radno přeceňovat. To, že centrální bankéři vylučují snižování sazeb (a překvapili tím pesimisticky naladěný trh), ještě neznamená, že se brzy shodnou na jejich zvýšení. Guvernér Rusnok naopak zdůraznil, že rizika jsou výrazná oběma směry. Na jedné straně přehřívající se domácí ekonomika, na straně druhé do recese padající Německo, brexit a nekonečné obchodní války. Nová je jedna věc. Pro domácí sazby i korunu bude daleko pozitivnější zprávou než dříve jakýkoliv náznak uvolněnějších geopolitických podmínek - rýsující se dohoda nad brexitem, dohoda mezi USA a Čínou, apod. Trhy si je budou překládat automaticky jako signál otevírající dveře zvyšování domácích sazeb.

Nic takového ovšem v nejbližších měsících neočekáváme, a proto do konce roku sázíme na stabilitu domácích sazeb a korunu v lehké defenzivě. Proti české měně hovoří totiž i jiné faktory. Objem krátkodobého zahraničního kapitálu v českém finančním systému je stále veliký a to činí korunu zranitelnou vůči geopolitickým rizikům a nejistotám. Zahraniční výprodeje může čas od času také přiživit napětí v regionu - maďarská i polská centrální banka přes tlak trhů nehodlají reagovat na rostoucí inflaci a zhoršující se vnější rovnováhu, což dostává opakovaně forint a zlotý pod tlak.

A v neposlední řadě při pohledu na český zahraniční obchod vidíme, že vnější bilance se nijak výrazně nezlepšuje a exportéři zůstávají velice dobře zajištění - a to ať už skrze nástroje na finančních trzích nebo prostřednictvím eurových úvěrů. To vše jsou důvody, proč se sázkami na korunu zůstat raději při zemi.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna si vyšlápla na výlet ke 25,75 EUR/CZK, ovšem dál jako by se jí moc nechtělo. Důvodů, proč nesázet na příliš agresivní zisky české měny nehledě na jestřábí komentáře z ČNB, je řada (viz úvodník). V příštím týdnu bude koruna sledovat reakce zlotého na rozhodnutí Evropského soudního dvora v kauze cizo-měnových hypoték poskytnutých polskými bankami (potenciální ztráty pro polské banky jsou vysoké).

Zahraniční forex
Eurodolar se posunul lehce níže, když americké měně lehce pomohlo vystoupení druhého muže Fedu Claridy, který uvedl, že inflační očekávání odpovídají mandátu Fedu.

Dnes se dostanou do hry také americká data - konkrétně spotřebitelské výdaje a inflace za měsíc srpen. V případě jádrové inflace se můžeme dočkat toho, že se index přiblíží cílené hodnotě 2,0 %, což dolaru může prospět.

 

Čtěte více:

Člen rady ČNB Dědek: Stabilitu sazeb v nejbližší době vidím jako optimální
12.09.2019 16:30
Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Oldřich Dědek považuje st...
Blog ČNB: Dilema současné měnové politiky ČNB
17.09.2019 10:33
Česká národní banka by mohla v blízké době ještě jednou zvýšit úrokové...
Tomáš Holub (ČNB): Bude pokračovat diskuze, zda sazby držet či zvýšit
17.09.2019 10:57
Česká národní banka bude i po osmi zvýšení úrokových sazeb během pos...
ČNB dnes sazby nemění. Diskusi o jejich růstu Rusnok čeká v listopadu nad novou prognózou
25.09.2019 13:08
ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrov...
5:2 pro stabilitu sazeb. ČNB zvažuje, co s výnosy z devizových rezerv
25.09.2019 15:22
I ve stínu německé recese se české ekonomice daří růst, inflační tlak...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2026
11:59Trhy na úvod týdne žijí dohodou s Íránem, směr určuje padající ropa  
10:44SpaceX debutovala raketově, drobní investoři nakupovali za miliardy. Co bude dál?  
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m