Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Šéf ČEZ Martin Roman daruje 100 milionů škole ředitele Klause

ČTK: Šéf ČEZ Martin Roman daruje 100 milionů škole ředitele Klause

28.5.2007 8:16
Autor: ČTK

Praha 28. května (ČTK) - Jeden z nejlépe vydělávajících českých manažerů, šéf elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman, daruje podle Mladé fronty Dnes 100 milionů korun na novou školu v Praze. Na dar použije pětinu ze 750 tisíc akcií, na které má jako ředitel ČEZ nárok. Hrubá hodnota této motivační odměny je nyní 700 milionů korun před zdaněním, píše deník.

Podle dohody, která by podle MfD měla být oficiálně oznámena dnes, má Romanův soukromý dar podpořit První obnovené reálné gymnázium a jeho nově vznikající sesterskou školu. Gymnázium provozuje stejnojmenná obecně prospěšná společnost, ředitelem školy je syn prezidenta Václava Klause Václav Klaus mladší. "Už dříve jsem řekl, že pětinu akcií dám na dobročinné účely. Pocházím z učitelské rodiny, rozhodnutí dát peníze do oblasti vzdělávání bylo jednoduché," cituje MfD Romana.

Z peněz má vzniknout škola pro žáky od první třídy až k maturitě. Výuku v češtině bude doplňovat studium v cizím jazyce. Škola by podle Václava Klause mladšího mohla otevřít už v září 2008.

Roman nevyloučil, že do nové školy budou chodit i jeho děti. "Ale primární motiv je darovat peníze na smysluplný projekt," řekl Mladé frontě Dnes.


Váš názor
 • Zvláštní politika
  31.5.2007 18:02

  Kdyby rodina pana Romana a dalších zainteresovaných budovala 150 let elektrárny neřeknu nic. Ale v případě že je nastaven akciový motivační program tak jak je tak to nesmí být většinově státní firma. Růst akcií je v neposlední řadě tažen snižováním komfortu pro zákazníka/zkuste zřídit novou přípojku/a zanedbáváním údržby. Až začne mít energetický systém problémy pan Roman ,jako správný manager, uteče jinam a my se z toho zblázníme.A pan Roman bude třeba v Ghaně obchodovat s kakaem
  pavel
 • bez
  30.5.2007 16:15

  Debata opravdu velmi zasvěcená a na úrovni
  novák
 • Právě v tom je problém
  28.5.2007 14:11

  na kterou školu to dává. Vždyť to mohl rozdělit např. na 100 různých škol po 1 mil. a byl by bůh. Takhle to skutečně smrdí .
  Pozorovatel
  • Na jednu z nejlepších v Praze.
   28.5.2007 14:35

   Oceňuje tím kvalitu. Díkybohu.
   Bo
 • To je jasná korupce
  28.5.2007 11:57

  Přeci je každému jasné, že bez požehnání všech politiků by takové "prebendy" nebyly možné. Tito "bílí koně" natankují obrovské odměny, které pak ze svých soukromých účtů předisponují na další soukromé účty a tento pohyb peněz již pak není sledován. Nebo si někdo myslí něco jiného? Pak jste naivní, toto je elegantní cesta, jak si ze státních peněz namastit soukromá konta bez rizika, vždyť jsou to v prvním kroku legálně získané peníze a co s nimi příjemce stovek miliónů udělá, to je přeci jeho soukromá věc. A tak soukromá škola ke 100 mil.Kč přijde jako slepý k houslím. Ostatní majitelé soukromých škol bohužel nejsou příbuznými významných politiků. Jen chci podotknout na závěr, že p.Klause (respektivě obou ) si docela vážím, ale tento krok není zrovna nejlepší vzhledem k jejich postavení. Já na jejich místě bych to odmítl.
  Ondra
  • Akorát si všimněte
   28.5.2007 14:27

   Akorát si všimněte, kdo tento program vymyslel a zavedl do praxe a jak rychle se od něj distancoval, když se to provalilo.... Motivace pomocí podílů na zisku či opcí akcií jsou normálními metodami motivace managementu... Jenomže v tomto případě se ČEZ ani neobtěžoval nijak zajišťovat proti růstu ceny akcií....
   QEntity
  • nebrečte
   28.5.2007 12:32

   to, že dá 100 mega na vzdělání pro ostatní je chválihodné !!! má možnost to utratit sám ... a doufám, že nenadávají také akcionáři, kteří taktéž profitují na růstu akcií čezu. Já mu fandím a ať tahá kurz stále nahoru !!!
   milan brno
 • Smysluplný projekt
  28.5.2007 9:38

  Je to velkorysé a správným směrem. Ale proč vrcholový manažer státního podniku neuvažuje o jasném střetu zájmů - jasně, že bude podezříván, že si cosi kupuje. A teď to malé české-jasně že z mých dvou mililonů, které naše malá fabrička zaplatila loni ČEZU navíc.
  jerry
  • Korupce
   28.5.2007 9:50

   ... korupce do nebe volající... BEZ DALŠÍHO KOMENTÁŘE!!!
   Bibi
   • Čecháčkovští závistivci se opět ozývají
    28.5.2007 11:01

    A copak si za to podle Vás koupil?
    abeille
    • Prezidenta
     28.5.2007 16:07

     koupil si prece trvaly vliv u presidenta,to nestaci?
     kondrad
     • Prosím vás
      28.5.2007 16:50

      víte jaké mají vztahy? Buďte v klidu...
      Blekota
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university