Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odborníci: Tržní nájmy v roce 2010 zřejmě klesnou na úroveň regulovaných

Odborníci: Tržní nájmy v roce 2010 zřejmě klesnou na úroveň regulovaných

31.05.2007 17:41
Autor: ČTK

Praha 31. května (ČTK) - Tržní nájemné by mělo v roce 2010 po deregulaci klesnout na úroveň regulovaných nájmů. Vyplývá to z vyjádření odborníků na realitní trh, které dnes oslovila ČTK. K poklesu podle nich povede to, že se část nájemníků přestěhuje do bytů v osobním vlastnictví, čímž se zvýší nabídka volných nájemních bytů.

Tržní nájemné bylo na konci loňského roku například v Praze v průměru 130 za metr čtvereční. Průměrné regulované nájemné představovalo 46 za metr čtvereční. Po deregulaci by se průměrné pražské nájemné mělo pohybovat kolem 100 za metr čtvereční.

Nájemné by přitom mělo spíše klesat v regionech než v Praze, soudí René Hradecký z realitní společnosti MEXX Reality. V hlavním městě nebude podle něj pokles tržních nájmů tak znatelný kvůli tomu, že město neustále nasává nové pracovníky z okolních regionů.

Petr Sunega ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR se naproti tomu domnívá, že kvůli deregulaci klesne tržní nájemné i v Praze. "Již nyní lidé propočítávají, kam až se můžou dostat nájmy po deregulaci, a rozhodují se, zda se přestěhují do vlastního bytu, nebo zůstanou v nájmu," dodal Sunega.

Ceny nájemného již v nyní podle Hradeckého klesají, a to zejména v Praze. Je to dáno podle něj tím, že na trhu stále roste nabídka bytů.

Deregulace ovlivní i ceny bytů, míní Sunega. Lze podle něj očekávat, že růst cen se zmírní, v některých případech je možná i stagnace. Ceny bytů by podle Sunegy začaly klesat v situaci, kdy by výnosy z nájemného byly natolik nízké, že by se pronajímatelům nevyplatilo byty dále pronajímat a raději by je začali prodávat. Naopak růst cen bude podporovat vysoká poptávka silných populačních ročníků ze 70. let a příznivý ekonomický vývoj.

Regulované nájemné se od letošního roku bude postupně každý rok zvyšovat až do roku 2010. V Česku je nyní zhruba 800.000 bytů s regulovaným nájemným; asi 420.000 z nich je ve vlastnictví jednotlivců či firem.


Váš názor
  •  
    13.11.2007 16:40

    Vše je to jako s počasím. Může přijít efekt mávnutí křídla motýla..... :-) Ale je pravdou, že rozum říká, že konjunktura nemůže trvat nekonečně. Ovšem kdy dosáhneme vrcholu, to je otázkou. Jedeme na vlně vzhůru a jak dlouho to bude trvat a nebo už jsme těsně před vrcholem? Bohužel je tu mnoho faktorů, které nám nedovolují věštit, nýbrž jen hádat, odhadovat. PR - ve sdělovacích prostředcích pracuje dokonale :-)
  • to muselo přijít
    31.05.2007 20:41

    Už se o tom šuškalo dávno.Te boom byl příliš velkej.Začalo se víc rozestavovat než dostavovat, ještě k tomu krásný počasí.V praze je spousta bytů, který lidi drží jen jako investici.A až se trh uvolní pár lidí ztratí nervy a může z toho být pěknej sešup.Třeba budou i vyšší sazby a lidi si budou méně půjčovat, pevnější koruna méně peněz ze zahraničí, možná konec konjunktury.........atd. atd. , ale klidně to může dopadnout úplně jinak:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)