Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bartuška: Liberalizovaný trh s energií sníží zahraniční závislost

Bartuška: Liberalizovaný trh s energií sníží zahraniční závislost

06.11.2007 16:50
Autor: ČTK

Praha 6. listopadu (ČTK) - Vytvoření skutečně liberalizovaného trhu se zemním plynem je podle zvláštního velvyslance pro energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničí Václava Bartušky nejlepším způsobem, jak řešit závislost na dodávkách z nestabilních zemí. Aby trh fungoval, je třeba postavit více terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG), řekl dnes Bartuška na evropském energetickém fóru v Praze.

Na nutnosti silné evropské energetické politiky se shodli téměř všichni účastníci dvoudenní konference. "Evropská unie potřebuje dobře fungující hierarchii cílů v energetické politice a musí je umět vynutit. Dostatečná kapacita zdrojů a přenosových soustav je klíčem k energetické bezpečnosti a efektivnímu trhu," řekl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman. Bezpečnost dodávek musí být podle něj dlouhodobou prioritou EU.

"Postavit po Evropě několik terminálů nebude tak drahé, pokud to srovnáme s náklady, které vyvolá závislost dodávek pouze z několika zemí," řekl Bartuška. Díky terminálům na LNG by se mohl do Evropy dostat zemní plyn z celého světa, zatímco nyní je starý kontinent závislý na třech zemích: Alžírsku, Norsku a Rusku.

Závislost na dodávkách z Ruska roste přitom čím dále na východ. Zatímco Německo dováží z Ruska 42 procent spotřeby zemního plynu, Česká republika již více než 70 procent a Slovensko téměř 98 procent. Pobaltské státy jsou na ruském plynu stoprocentně závislé.

Energetická bezpečnost, včetně potřeby diverzifikace dodávek energetických surovin, bude podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry jednou z priorit českého předsednictví v Radě Evropské unie v první polovině roku 2009. Česko tak bude vyjednávat mj. i o třetím liberalizačním energetickém balíčku, který v září představila Evropská komise.

"O naší závislosti na ropě a plynu stále jen hovoříme, ale vůbec nic s tím neděláme. A když říkám my, myslím tím celý Západ," řekl Bartuška. Kvůli rostoucím cenám ropy a zemního plynu evropská sedmadvacítka nyní platí 300 milionů dolarů denně za dodávky surovin. Přibližně stejně vysokou částku vynakládají i Spojené státy.

"Bylo by mnohem lepší věnovat tyto peníze na vývoj nových technologií, než je 'věnovat' na stavbu nových paláců ropných šejků," dodal Bartuška.

Zatímco pro transport zemního je třeba vystavět dlouhé plynovody, LNG lze přepravovat prakticky odkudkoliv. Kritici ovšem namítají, že zkapalňování je rovněž drahý a energeticky náročný proces.

Evropa má nyní rozpracovány projekty na výstavbu několika nových plynovodů napříč kontinentem. Plynovod Gazela, o jehož výstavbě uvažuje RWE Transgas, má spojit plynovody vedoucí jižní částí Evropy a podmořské trubky v Baltském moři, povede přes české území.

LNG je zemní plyn, který je pod velkým tlakem ochlazen na velmi nízkou teplotu. Pokud se zemní plyn ochladí až na minus 161 stupňů Celsia, stává se jasnou tekutinou bez barvy, chuti a vůně. LNG zabírá jen zhruba jednu šestsetinu (1/600) původního objemu v plynném skupenství, díky čemuž lze plyn ve speciálně upravených tankerech dopravovat na velké vzdálenosti.

V několika evropských státech již terminály, které dokážou přijmout LNG, stojí. Ve městě Świnoujście ho staví i Polsko. Tuzemský největší dodavatel plynu RWE Transgas se podílí na projektu výstavby terminálu v Chorvatsku na ostrově Krk.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2025
14:03Walmartu klesl čtvrtletní zisk na 4,5 miliardy USD, chystá se zdražovat
12:30Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc
12:18Komentář analytika: ČEZ překonal konsensus na úrovni EBITDA i čistého zisku a navýšil výhled, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:15Akcie si po rally vybírají oddechový čas před sérií nových dat  
10:50Gundlach: Slábnoucí ekonomická aktivita, která ale nemusí přinést pokles výnosů dluhopisů
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Silný zájem klientů o hypotéky, financování firem a podnikatelů i investice
9:35ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2025
9:27Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady
9:06Rozbřesk: Češi nejvíce důvěřují ČNB. Proč je to důležité?
9:05Německá pojišťovna Allianz vykázala ve čtvrtletí rekordní provozní zisk
8:51ČEZ překvapil ziskem, výsledky zveřejnila také mmcité. Evropa zahájí negativně  
8:45KBC Bank koupí od J&T Finance slovenskou banku 365.bank
8:38mmcité klesly v prvním čtvrtletí tržby i zisk, plánuje dividendu 4 Kč na akcii
7:25ČEZ překvapil ziskem, zlepšil výhled pro EBITDA a navrhne dividendu 47 korun na akcii
14.05.2025
22:01Americké indexy končí den bez větších změn  
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m