Česká koruna nakonec zareagovala velmi negativně na informace o tom, že se mezi ČNB a vládou připravuje dohoda o tom, jak zbrzdit její posilování. Její součástí má být zmrazení budoucích privatizačních příjmů a poněkud paradoxně i peněz přicházejících z fondů EU (zde ČNB poněkud nepochopitelně tlačí na to, aby nedocházelo k zajišťování kurzového rizika). ČNB se rovněž nelíbí plány ministerstva financí na vydání eurobondů v zahraničí. Ač se dá o efektivitě navrhovaných opatření s úspěchem pochybovat, pravdou je, že na trh měly výrazný vliv, když měnový pár EUR/CZK vytlačily až k úrovni 25,48.
Dnešek by může být pro korunu ve znamení částečné korekce včerejších ztrát. Na depreciační vlnu by koruna nicméně měla definitivně naskočit až příští týden, kdy bude zasedat ČNB, která by měla ponechat sazby beze změn.
Dolaru včera pomohly jak relativně příznivé výsledky investičních bank, tak především nižší než očekávané snížení úrokových sazeb ze strany Fedu. Měnový pár EUR/USD se tak po rozhodnutí FOMC krátkodobě propadl pod hranici 1,57.
Fakt, že Fed byl nakonec méně agresivní, než se čekalo, nemění náš v krátkodobém horizontu negativní názor na dolar. Snižování sazeb ze stran Fedu bude pokračovat a úrokový diferenciál se bude vyvíjet v následujících týdnech opět ve prospěch eura.
Slovenská koruna sa pohybovala v pásme EUR/SKK 32,315 až 32,500. Kurz končil tesne pod hranicou EUR/SKK 32,50 a takmer počas celého dňa mal miernu tendenciu k oslabovaniu. Dnes ráno sme okolo úrovne 32,450. Zníženie sadzieb Fedom o 75 bps je pozitívnou správou pre vyššie úročené aktíva. Globálne akcie taktiež zareagovali pozitívne. V pluse sú tak ametrické a dnes ráno aj Ázijské trhy. Aj sentiment by sa tak mohol zlepšiť. Vsádzame na mierne zisky koruny smerom k hranici EUR/SKK 32,30.
Zlotý včera posílil, po úvodních EUR/PLN 3,539 končil na 3,528. Domácí ekonomická scéna byla bez významnějších události, nervozita na politické scéně se na měně neodrazila a zlotý tak těžil z příznivé nálady na rizikovější aktiva.
Dnes budou zveřejněna zajímá čísla, v ročním porovnání by průmyslová výroba měla zvýšit tempo růstu stejně jako výrobní inflace. To jen posílí přesvědčení, že centrální banka ještě v březnu zvýší sazby. A to spolu s předpokládanou příznivou náladou na rizikovější aktiva by mělo i dnes hrát ve prospěch polské měny.
Forint včera těžil z příznivější nálady na rizikovější aktiva po posilování akciových trhů. Očekávané snížení amerických sazeb posílilo také zájem o výše úročené měny a pomohlo forintu z ranních EUR/HUF 259,60 až na závěrečných 256,40. Růst cen zaznamenaly také dluhopisy.
Vyšší výnos maďarské měny by měl být zajímavý i nadále. Posílení forintu je přitom vítaným vývojem i pro MNB, které pomáhá v boji s inflací. K tomu by měl přispět i dnešní vyšší růst mezd. Dnes proto předpokládáme ještě další posílení forintu, odpoledne by pak s uklidněním na trzích mohlo dojít k částečné korekci.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout v pdf formátu v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.