Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD/FAO: Ceny potravin zůstanou v příštím desetiletí vysoké

OECD/FAO: Ceny potravin zůstanou v příštím desetiletí vysoké

22.05.2008 15:45
Autor: ČTK

Ceny potravinářských komodit zůstanou v nadcházejícím desetiletí z historického hlediska vysoké, i když nynějších maxim zdaleka dosahovat nebudou. Uvádí se to ve zprávě, kterou příští měsíc zveřejní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) spolu s Organizací spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).

Rostoucí světová poptávka bude v desetiletích 2008 až 2017 držet ceny nad úrovněmi minulých let. Nominální ceny obilovin, rýže a olejnin by měly být v průměru desetiletého období o 35 až 65 procent vyšší než průměry minulých deseti let. Reálné ceny po odečtení inflace pak budou o deset až 35 procent vyšší, uvádí se podle agentury Reuters v dokumentu, který shrnuje závěry zprávy. Celá zpráva má vyjít 29. června.

Zpráva konstatuje, že ceny mnoha základních potravinářských komodit se mezi lety 2005 a 2007 zdvojnásobily a letos dále rostou. To zasahuje zejména nejchudší země, kde obyvatelstvo vynakládá větší příjmy právě na potraviny, a projevilo se sociálními nepokoji a hladovými bouřemi v řadě zemí světa. Vzestup cen potravin spolu s růstem cen energií tak ve světě výrazně zvyšuje inflaci, což vede ke zpomalování ekonomického růstu.

OECD a FAO neskrývají, že drahé potraviny zůstanou i nadále velkou zátěží pro chudé. "Pro chudé obyvatelstvo měst a rozvojové země, které dovážejí potraviny, budou dopady výrazně negativní, protože na výživu bude muset jít ještě větší procento jejich omezených příjmů," uvádí zpráva. Každých deset procent růstu cen obilovin včetně rýže zvyšuje potravinové výdaje zemí, které jsou čistými dovozci, o 4,5 miliardy dolarů (72 miliard Kč).

Ve vyspělém světě bude dopad drahých potravin mírnější, protože zde se zemědělské komodity podílejí na cenách potravinářského zboží menším procentem. Budou to však silně pociťovat nízkopříjmové vrstvy, a to jak přímo, tak v nepřímých dopadech zvýšené inflace, uvedla zpráva.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data