Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vysoudil na Bulharsku náhradu škod

ČEZ vysoudil na Bulharsku náhradu škod

11.2.2009 17:19
Autor: mediafax

PAŘÍŽ (MEDIAFAX) - Rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži nařídil Bulharsku uhradit české elektrárenské společnosti ČEZ (695 CZK, 0,22%) částku ve výši 4,3 milionů euro. Uvedl to ve středu na svých internetových stránkách týdeník Euro s odvoláním na bulharský tisk.

Podle zpráv uveřejněných v bulharském tisku bude předmětná elektrárenská společnost, ČEZ, pravděpodobně moci čerpat náhradu za škody z vázaného účtu založeného bulharskou stranou v průběhu privatizace.

Společnost ČEZ dala v roce 2006 podnět k rozhodčímu řízení s tím, že bulharská privatizační agentura během prodeje tří státem vlastněných elektrorozvodných společností uvedla nepravdivé údaje. ČEZ odkoupil distribuční společnosti v roce 2004 za částku 280 milionů euro, přičemž 20 procent kupní ceny bylo uloženo na vázaný účet.

Česká strana původně uváděla tři strany žalované: bulharskou vládu a privatizační a post-privatizační agenturu jmenovaného státu. Rozhodčí soud však rozhodl, že k odpovědnosti by měla být pohnána pouze vláda, protože obě zmíněné agentury jednaly jménem státu.

Podle společnosti ČEZ privatizační smlouva obsahovala prohlášení, že předmětné společnosti splnily veškeré daňové povinnosti, a že jejich účetnictví přesně vyjadřuje jejich finanční situaci. ČEZ dále uvedl, že po privatizaci zjistila, že předmětné společnosti mají dosud neuspokojené daňové závazky, a že čistá hodnota jejich aktiv je nižší než hodnota vykazovaná v účetnictví.

Podle ČEZ uvedené společnosti rovněž porušily záruku v oblasti systémů IT, podle níž bylo veškeré programové vybavení jejich počítačů (software) používáno na základě platných licencí.

Hlavním právním poradcem společnosti ČEZ na této transakci byla advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, a další právní služby poskytli též přizvaní bulharští advokáti a experti z Právnické fakulty Sofijské univerzity. Právním poradcem Bulharska byla právní kancelář Simeonov & Dermendjiev se sídlem v Sofii.

Minulý měsíc soud akceptoval tvrzení, že ČEZ byl bulharskou stranou uveden v omyl, přičemž však rozhodl, že ČEZ má právo pouze na část nárokované částky, protože nenabyl celý podíl v uvedených společnostech. Při vyčíslení výše náhrady škody se vycházelo z obchodního podílu ve výši 67 procent ve vlastnictví ČEZ.

Rozhodčí soud rovněž omezil výši úroků z prodlení nárokovanou ze strany společnosti ČEZ když prohlásil, že ČEZ má nárok na úrok z prodlení podle bulharských právních předpisů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů