Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak blízko by měl mít prezident státu k bankéřům?

Jak blízko by měl mít prezident státu k bankéřům?

30.03.2009 12:33
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Život tropí hlouposti. Není tomu tak dávno, co prezident Spojených států amerických Barack Obama a zástupci Wall Street stáli proti sobě v zákopové válce a házeli na sebe špínu. Tedy, házeli – házela ji v zásadě jenom vládní administrativa, banky jako příjemci více jak 350 miliard dolarů záchranných prostředků tiše stály a nechaly si sypat popel na hlavu.

Konec minulého týdne však přinesl dramatickou změnu a „kdo je kdo“ amerického finančního světa dostal pozvánku na polední setkání s prezidentem. Mezi pozvanými byla jména jako Vikram Pandit (Citigroup), Jamie Dimon (JPMorgan Chase), Lloyd Blankfein (Goldman Sachs), Kenneth Lewis (Bank of America), John Mack (Morgan Stanley), John Stumpf (Wells Fargo), Donald Logue (State Street), Robert Kelly (Bank of New York Mellon). Suma sumárum, 15 největších jmen na Wall Street.

Krátce po setkání byla celá skupinka (a později každý jednotlivě) zpovídána zástupy novinářů, kteří dychtili po informacích z tohoto exkluzivního sedánku. Odpovědi byly nicméně až překvapivě shodné – jednalo se o zdvořilostní setkání, prezident se informoval o posledním vývoji bankovního sektoru, jeho znalosti problematiky jsou překvapivě hluboké. Ale hlavně – „ujistili jsme se, že jsme v tom jeden za všechny a všichni za jednoho“. Kdyby to řekla kterákoliv jiná skupina ředitelů společnosti, dalo by se tomu i věřit…banky tady ale nejsou od toho, aby dělaly charitu. Jsou tu od vydělávání peněz.

I proto (a nejenom proto) se nabízí kupa otázek:

- Světu je kontinuálně nabízeno dogma, že nebude-li zdravý americký bankovní sektor, nedojde k ozdravení americké ekonomiky. Co když je to ale naopak a primárně by se měla pozornost zaměřovat na širší ekonomiku?

- Vzhledem k objemu peněz, který americký daňový poplatník (nedobrovolně) investoval do bankovního sektoru, je vyšší míra pozornosti tomuto segmentu ze strany americké administrativy pochopitelná. Nezachází však už příliš daleko?

- V neposlední řadě je třeba ptát se na to hlavní – má vůbec prezident země vstupovat do chování jednotlivých podnikatelských subjektů (jimiž banky nepochybně jsou) tak hluboko a tak aktivně, jak to nyní B. Obama dělá? Tím více se totiž lidé mohou dotazovat, co „si tam ti bankéři a vládní administrativa vlastně dohadují“.

Vaše názory jsou vítány.

Hezký týden,


Váš názor
 • VŠE
  03.04.2009 9:52

  Žabžo, Ty jsi ročník 1975, nebo 1974?
  Bondy
 • Duch doby
  03.04.2009 9:50

  No řekněmež, že na konspiracích popsaných ve filmu Zeitgeist je něco pravdy. Jinak, pan Martin Burda Vám to vysvětlí :)
  Bondy
 • No nevím ...
  01.04.2009 10:19

  Uvedený článek se tohoto kontroverzního tématu dotýká jen velmi velmi zlehka. V týmu kolem Obamy se to jen rojí lidmi, které lze považovat za hlavní viníky celého současného finančního marastu. Ti právě prosazovali obchodování s tím CREDIT odpadem s co nejmenší možnou regulací a dohledem státních orgánů. Podíváme-li se na pozadí např. kolem AIG nebo BoA, je evidentní, že se jedná o největší finanční tunel v lidských dějinách. To, že soukromé banky skryté za FEDem nyní tisknou ničím nekryté peníze jak o život, aby je mohli půjčit americké vládě skrze státní dluhopisy na úrok, který zacvakají američtí daňoví poplatníci, to je zase největší podvod na lidi v dějinách. Ještě chvíli a začnu věřit některým konspiračním teoriím.
  Dan
  • zvykneme si na pomoc
   01.04.2009 11:37

   jakožto podnikatel razící cestu: ať podnikají podnikatelé, neboť všichni mohou podnikat, nesouhlasím s těmito zásahy obecně. Tento už je ale konec a ledovec je pod vodou. Všimněte si co slyšíte dnes a denně: ne podnikatel investuje tam a tam vydělané nebo půjčené peníze. Ale ten a ten investuje (zpravidla úřady a neziskové organizace) tam a tam za šílený peníze z těch a těch fondů, zdrojů apd. Dnes už ani nikdo nečeká, že by si měl jít půjčit spočítat a podnikat. Teď se jen čerpá a čerpá a zachrańuje a zachrańuje a výsledek je nasnadě. Nikdo už nic nedělá pro to aby počítal a podnikal. pOuze schání zdroje. To se musí někde projevit a nebude to příjemné projevení.
   zs
   • Re: zvykneme si na pomoc
    03.04.2009 13:36

    nejvíce investují dnes ty, co tyto finanční stymuly nevytváří,maximálně shromažduje nebo přerozděluje. ˇJe to pozvolná cesta do pekel, to má Topol pravdu. Není to ozdravení místa a dezinfekce, ale opštovné sešití zahnisané rány. Plně s Vama kluci souhlasím a držte prachy na uzdě a nenechejte se nachytat. Bude to ještě několik let kruté a bolavé...
    traktor
   • Re: zvykneme si na pomoc
    03.04.2009 10:49

    naprostý souhlas. Nejvíce investují města a kraje. A to tak blbě, až to bolí. Já nevím, kdo to bude splácet a z čeho...
    Muff
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data