Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Viděno zvenčí: Pozitivní i negativní tržní indikace při srovnávání s historickým vývojem

Viděno zvenčí: Pozitivní i negativní tržní indikace při srovnávání s historickým vývojem

28.4.2009 11:46
Autor: 

S každým zajímavějším vývojem na trhu, ať již výraznými poklesy či silnými růsty, se tábory býků a medvědů předhánějí v argumentaci správnosti právě toho svého výkladu situace, velmi často podpořeného srovnáváním s podobným tržním či ekonomickým vývojem v historii. Většina těchto pokusů bývá umocněna doložením pěkných korelačních grafů či tabulek. Aktuálně dochází v médiích k nekonečnému opakovanému srovnávání současného negativního vývoje z posledních 1-2 let s Velkou hospodářskou krizí z 30. let minulého století.

V posledních měsících jsme byli svědky názorového souboje býků (zastoupené např. M. Faberem, M. Mobiusem či W. Buffetem) s medvědy, jejichž nejznámějšími představiteli jsou N. Roubini, J. Rogers, G. Soros a další. Zajímavé je, že pravdu nakonec měly v podstatě obě skupiny. Trhy totiž opravdu prudce klesaly, aby následně v krátkém čase rekordně rostly. Jak jsem již psal v minulém článku, nyní se obě skupiny – býci a medvědi, přou o identifikaci současného 7týdenního růstu (jde o bear market rally či již o začátek nového dlouhodobějšího růstového trendu ?).

V následujících sekcích článku uvádím jak ilustrační obrázky (grafy), budící spíše optimismus (tržní dno zřejmě za námi, historické srovnání ukazuje na další růst), tak ale i grafy se scénářem pesimistickým. A aby toho nebylo málo a případní čtenáři si v názorech udělali ještě větší chaos, uvádím nakonec i grafy / obrázky, které je možno vyložit jak pozitivně (extrémy na některých ukazatelích a tedy možnost korekce a dalších růstů), tak zároveň i negativně (pravděpodobnost poklesů v dalším období, nová hlubší minima). Stranou nyní ponechám jak vlastní názory a analýzy, tak i platné makrofundamenty, zveřejňované hospodářské výsledky společností i vliv administrativních podpůrných opatření.

1. Pozitivní, prorůstové indikace:

Podobnost vývoje indexu S&P 500 v poslední recesi a nyní

obrázek 1
obrázek 2 

Pokračování článku naleznete v rubrice Viděno zvenčí.

Máte svůj osobitý názor na dění na kapitálových trzích, další vývoj globální ekonomiky pod tíhou krize nebo jiné zajímavé investiční nebo makroekonomické téma a nechcete si jej nechat pouze pro sebe? Chcete vejít do povědomí, rozpoutávat diskuse a získávat uznání u statisíců čtenářů portálu www.patria.cz?

Ukažte co ve vás je, ukažte svou odbornost, udělejte si dobré jméno v profesionální komunitě našich čtenářů - posílejte nám své odborné články a eseje na téma investování, kapitálové trhy a ekonomika. Nejlepší články budou pravidelně zveřejňovány v této rubrice Viděno zvenčí, jejich autorům nabídnuta dlouhodobá spolupráce.

Chcete-li s námi spolupracovat, pošlete nám váš článek, který chcete publikovat, spolu se stručným osobním profilem na
info@patria.cz .


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data