Náklady na tříměsíční mezibankovní půjčky denominované v dolarech tento týden klesly nejvíce od počátku roku, banky totiž, vzhledem k tomu, jak docházelo k finančním injekcím od centrálních bank a snižování úrokových sazeb, začaly být méně opatrné při nabízení úvěrů.
Londýnský tříměsíční LIBOR zůstal dnes si téměř nezměněn na úrovni 0,66 %. Za celý tento týden však sazba LIBOR spadla o 17 bazických bodů, což je největší týdenní pokles od 19. prosince 2008, kdy, podle dat Britské bankovní asociace (BBA), poklesl o 42 bazických bodů. Podle BBA se sazba LIBOR používá k nastavení nákladů na půjčky pro finanční produkty po celém světě v hodnotě okolo 360 bilionů dolarů.
„Ukazuje to, že se podmínky na peněžním trhu zlepšily a půjčování se stalo snadnějším,“ řekl dnes stratég banky (30,9 EUR, 0,81%) Group a dodal, že „ finanční systém se zlepšuje a půjčování mezi bankami znovu funguje. To staví ekonomiku do lepších podmínek.“
Podle analytiků může LIBOR, při udržení současného trendu spadnout pod 0,50 %, možná již během následujících dvou týdnů, uvedli dnes pro agenturu Bloomberg.
TED Spread, rozdíl mezi tím kolik platí banky a americké ministerstvo financí za tříměsíční půjčku, byl dnes 49 bazických bodů, tedy nejnižší od srpna roku 2007, kdy začala kreditní krize.
Podle analytiků (1,84 EUR, 1,10%) SpA „světová ekonomika „zahnula za roh“ a to nejhorší je teď za námi. Umírněná dávka optimismu by neměla být odmítána jako hloupost.“
(Zdroj: Bloomberg)