Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zbývá nám už jenom 18 let ekonomického marasmu?

Zbývá nám už jenom 18 let ekonomického marasmu?

7.7.2009 10:16
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Píše se rok 1997 a pánové Neil Howe a William Strauss publikují knížku s názvem „The Fourth Turning“, která do značné míry navazuje na jejich dílo z roku 1954 s názvem „Generations“. Pokud jste ani jednu z těchto knížek nečetli, nic se neděje. Jejich relevance pro současné ekonomické a společenské prostředí je totiž vzácně univerzální a nemusíte trávit hodiny dlouhým studiem, abyste do této analogie pronikli.

Hlavní argument, obsažený v knize „The Fourth Turning“, je založený na studiu 500 let anglo-americké historie. Na jejím základě se snaží dokázat, že moderní historie se pohybuje v cyklech o délce zhruba jednoho lidského života (přibližně 80 let). Každý z těchto cyklů se dále dělí do čtvrtin o délce zhruba 20 let. Jak se tyto fáze nazývají a jaké jsou jejich charakteristiky?

1. fáze – „High“
První fáze, obvykle přicházející po období ekonomické a společenské krize. Jedním z hlavních rysů tohoto období je zvýšený cit pro společenství, komunitu a kolektivní optimismus podpořený faktem, že společnost právě prošla náročným „zkouškovým“ obdobím. Jako důsledek dochází k situaci, kdy společenské instituce nabývají na významu, zatímco jednotlivec a individualismus jsou spíše v pozadí. Jedním z posledních příkladů takovéto vlny je období od konce II. světové války do počátku 60. let dvacátého století.

2. fáze – „Awakening“
Tato vlna obvykle nastupuje v okamžiku, kdy první vlna dosahuje svého maxima. Známky prosperity a pokroku jsou patrné téměř všude. Nicméně s tím, jak vše pokračuje zdánlivě bezproblémově, se široké části společnosti začínají vzpouzet konformitě předchozí vlny a začínají požadovat, aby se do popředí dostaly jejich zájmy jako jednotlivce. Klasickým příkladem je období od poloviny 60. let minulého století do počátku let osmdesátých.

3. fáze – „Unraveling“
Tato fáze je v příkrém rozporu s náladou a idejemi fáze první. Individualismus je dominantním prvkem celé společnosti, zatímco společenské instituce jsou často slabé nebo zdiskreditované. Společenské autority jsou brány jako irelevantní, kultura se cítí unavena a lidé jsou zcela zahlceni možnostmi, které se jim jako jednotlivcům nabízejí. Je to čas, kdy vítězí laciná pop-kultura, do našich životů se vkrádá obrovské množství svobody a kreativity, nicméně smysl pro „obecné blaho“ je téměř nepostřehnutelný. Poslední takováto vlna probíhala od poloviny 80. let do konce let devadesátých.

4. fáze – „Crisis“
Jde o logické pokračování třetí fáze, kdy společnost nutně prochází velmi turbulentním obdobím. Základní společenské normy a instituce jsou „demontovány“ a nahrazeny jinými, zdánlivě neřešitelné problémy se dočkají svého řešení. Během těchto fází země anglo-amerického prostoru bojují o své přežití a znovu definují své místo ve světě jako národy a jako státy. Součástí tohoto procesu jsou velmi často také rozsáhlé válečné konflikty. Mezi poslední příklady takovéto vlny patří například občanská válka v USA, deprese třicátých let dvacátého století nebo druhá světová válka.

Suma sumárum, historie podle této publikace není rovná přímka, mířící vzhůru k lepším a jasnějším zítřkům, mnohem spíše jde o opakující se sekvenci čtyř odlišných fází vývoje společnosti. Tato období se v anglo-americké historii opakovala s železnou přesností a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco měnit. Cestujme po časové ose 80 let před Pearl Harbour a jsme v polovině občanské války v USA…

Nechci však končit příliš pesimisticky a tak se v příštím sloupku můžete těšit na nástin několika možností, jak z toho ven…

Hezký týden přeji,


Váš názor
 • Tonda
  8.7.2009 7:02

  Pírko z chudobince má rád Kondratěva http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/stepan-pirko.php?itemid=6083
  Bondy
 • Jak z toho?
  8.7.2009 6:59

  To je na manifestu naší skupiny ZTOHOVEN vzniknuvší pod sochou Masaryka.
  Bondy
 • Další srovnání
  7.7.2009 14:09

  Ta hypotéza vypadá seriózně, právě čtu dějiny Rakouska-Uherska a vychází to i s následnickými státy také na cykly cca 20 let (samozřejmě to musí být přibližně-lidstvo není stroj :-). Od pol. 60.let 19. století to pasuje. Když srovnám jak se Česku hospodářsky a kulturně dařilo cca 1870-1890 a srovnám to s obdobím 1930-1950 tak je to fakt smutný. A ještě smutnější je, že jsme tedy teď v začátcích té špatné "dvacítky". Bude líp!
  Přemek Slaný
 •  
  7.7.2009 10:47

  Jinými slovy - lidstvo se začne chovat rozumně až když vyčerpá všechny ostatní možnosti :)
  isi
  • Economic Waves series
   7.7.2009 11:17

   http://en.wikipedia.org/wiki/Business_cycle Cycle/Wave Name Years Kitchin inventory 3–5 Juglar fixed investment 7–11 Kuznets 15–25 Bronson Asset Allocation ~30 Kondratiev wave 45–60
   kura
 • Kondratievovy cykly
  7.7.2009 10:21

  vychází podobně...
  Jan Dvořák
Aktuální komentáře
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  
8:50Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  16:00USA - Prodeje starších domů