Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet za květen - první letošní schodek

Běžný účet za květen - první letošní schodek

14.7.2009 10:39
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Běžný účet platební bilance se v květnu propadl do deficitu 11,7 miliardy po přebytku 9,9 miliardy v dubnu. Výsledek je horší, než se čekalo. Hlavní negativní příspěvek nadále generuje bilance výnosů, která skončila v minusu o 28,8 miliardy korun. Za tímto výsledkem stojí výraznější odliv dividend vyplácených do zahraničí. Zatímco peníze z fondů Evropské unie v dubnu pomohly vylepšit běžný účet o 6 miliard, v květnu byl jejich příspěvek záporný ve výši 1,9 miliard. Nad čerpáním fondů převážily převody do rozpočtu unie.

Výkonová bilance zůstává v plusu. Vývoz převažuje nad dovozem u zboží i služeb, v květnu celkově o 20,4 miliardy. Bilanci však významně pomáhá vylepšovat pokles dovozu v důsledku slábnoucí domácí poptávky. Tam se ke slabé investiční poptávce přidává i klesající poptávka spotřebitelů, což ukázala i dnešní čísla z maloobchodu.

V rámci finančního účtu došlo k výraznému nárůstu přílivu portfoliových investic. Ty směřovaly hlavně do dluhopisů, zatímco u akcií převážil odliv peněz. U přímých investic došlo k čistému odlivu prostředků, když objem akvizic v cizině byl mírně vyšší než investice zahraničních firem v ČR.

Zatímco obchodní bilance a bilance služeb by za letošní rok měly vykázat kladné saldo, od běžného účtu čekám schodek na úrovni 160 miliard korun. Hlavním důvodem je očekávaný deficit bilance výnosů, tedy pokračující odliv peněz ve formě dividend. Předpokládáme, že schodek běžného účtu letos dosáhne 4,5 procenta HDP, po 3,1 procenta v loňském roce. V dalších letech by se měl tento ukazatel postupně zlepšovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data