Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co tím vlastně mysleli?

Co tím vlastně mysleli?

17.8.2009 11:40
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Každé měnové zasedání americké centrální banky Fed je provázeno dvěma otázkami – „co udělají“ a „co řeknou“? Zatímco na tu první lze odpovědět relativně snadno již před samotným zasedáním (Fed jen málokdy trhy překvapí), ta druhá je z mnoha ohledů podstatně zajímavější. Z textu prohlášení se mnoho účastníků kapitálového trhu snaží odhadnout, jak to Fed „vlastně vidí“ a co se dá očekávat pro budoucnost. Pojďme se k nim v mírně nadnesené formě připojit. Laický překlad s použitím selského rozumu následuje kurzivou vždy hned za textem skutečného prohlášení.

„Informace získané od posledního zasedání Fedu v červnu naznačují, že ekonomická aktivita se začíná vyrovnávat.“ – Ekonomika se již neřítí střemhlav dolů, míra jejího propadu se zpomaluje.

„Situace na finančních trzích se během posledních týdnů dále stabilizovala.“ – Banky i nadále nepůjčí ani dolar, vesele si s penězi získanými od daňových poplatníků hrají na burze nebo za ně kupují státní dluh a v mezidobí vykazují skvělé výsledky.

„Spotřeba domácností vykazuje známky stabilizace, stále je však podvázána poklesem zaměstnanosti, pomalým růstem příjmů, snižujícím se efektem bohatství z nemovitostí a špatným přístupem k úvěrům.“ – Spotřeba domácností nevykazuje absolutně žádné známky stabilizace, na retail můžeme pro nějakou dobu úplně zapomenout. Ti jsou rádi, že jsou rádi.

„Podniky stále snižují objem dlouhodobých investic a propouští zaměstnance. Na druhé straně se jim daří srovnávat míru zásob s reálnou úrovní prodejů.“ – Podniky jsou rády, že prodají sklady plné loňských modelů za méně než outletové ceny. Pokud to tedy prodají vůbec.

„Ačkoliv očekáváme, že ekonomická aktivita zůstane ještě dlouho poměrně slabá, Fed se domnívá, že kombinace zásahů na podporu finančních trhů a jejich institucí, fiskální a monetární stimuly společně s tržními mechanismy pomohou k postupnému oživení udržitelného ekonomického růstu při zachování cenové stability.“ – Narvali jsme do trhu kolosální množství peněz, které jsme si natiskli tak nějak „ze vzduchu“. Teď se jenom modlíme, abychom ten papiňák dokázali včas zchladit a on nám místo toho nebouchnul do obličeje.

„Za těchto okolností Fed zaměstná všechny dostupné prostředky na podporu ekonomického oživení, při zachování cenové stability. Fed proto ponechává sazbu „Fed funds rate“ na úrovni 0-0,25 % a nadále předpokládá, že podmínky v ekonomice ospravedlní ponechání této sazby na současné úrovni po poměrně dlouhou dobu.“ – Vaše hotovost nemá absolutně žádnou hodnotu, úrok je nula. Proto běžte, kupte si nějaké jiné finanční aktivum pochybné hodnoty a pomozte nafoukout další kolosální bublinu.

„Federal Reserve nadále nakupuje státní dluhopisy v objemu až 300 miliard dolarů. Ve snaze zajistit minimální dislokaci trhu, míra těchto nákupů se bude pomalu snižovat a celý program bude ukončen ke konci října.“ – Když už si ten toxický odpad s názvem „U.S. Treasury Bond“ nekoupí Číňani (kterým konečně došlo, co je to vlastně zač), musíme si to koupit sami. Tedy, my ne, ale daňový poplatník. Dobře mu tak.

Hezké léto přeji,


Váš názor
 • FET
  19.8.2009 17:44

  :-):-):-) opět dost dobrý komentář, skvěle jsem se pobavil, díky pane Žabžo. Pánové z FETU by vás měli okamžitě zaměstnat jako svého tiskového mluvčího, pro vaši schopnost sdělovat srozumitelně prostému lidu jejich zakódovaná poselství. Oni samozřejmě vědí, že to co dělají není dlouhodobě udržitelné. Zní to sice neuvěřitelně, ale FET může opravdu skupovat americké dluhopisy v jakékoli výši a dokud ho to bude bavit, když to nikdo jiný nekoupí. Disponuje svým způsobem neomezeným kreditem, přestože je virtuální. Achjo, kéž by mi ten FET patřil, takové bezrizikové podnikání by mne určitě bavilo :-) Amerika je ale pořád bohatá země a ty „šitové U.S. Treasury Bond“ se stále dají směnit za něco reálného. Takže v budoucnu, až se jednoho dne prostí Amíkové vzbudí, tak zjistí, že už nejsou svobodnými občany Spojených Států Amerických, ale že mají tu čest býti majetkem jediné firmy v zemi - Federálně Reservních Států Amerických a tím bude konečně završeno vítězství komunismu i v baště imperialismu:-)Holt o vklad v bance můžete přijít, ale o dluh, o ten nikdy, i kdyby ho měli splácet vaši pravnuci.
  jan
 •  
  18.8.2009 6:45

  Opravdu poněkud nadnesené
  L.H.
  • Nadnesé
   18.8.2009 8:48

   Máte pravdu. Oficiální věty FEDu jsou opravdu nadnesené
   ferda
 •  
  17.8.2009 21:55

  Je to super :-D
  Lenka
 •  
  17.8.2009 15:55

  Velmi hezké.
  RomanPilisek
 • Moc pěkný článek...
  17.8.2009 14:11

  ...tak mě napadlo, že by se mohlo upravit rčení "Lžou jak když tiskne", na "Lžou jak když FED tiskne".
  DeGuise
 • Yeeah, we can! :-)))
  17.8.2009 13:30

  Žabáku bravo, skvělý článek!
  Plachý
 • Komentáře pana P.Žabži
  17.8.2009 13:14

  se mi opravdu líbí. Dokonce už poznám jeho styl po prvních větách a jen pro jistotu se mrknu dolu, kdo to napsal. Pěkný den!
  jede
 • A co nasi (vladni)experti
  17.8.2009 12:00

  Pane Zabzo, opravdu vystizne a gratuluji. Jenom mne pri cteni techto radku napadlo, ze v/o CR se to ani neda napsat, jelikoz chybi jakekoliv seriozni dokumenty verejne a snadno dostupne a diskutovatelne z urovne vlady (CNB se snazi). Hezky den
  MilHann
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data