Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ztratí USA navždy svou pozici průmyslové velmoci?

Ztratí USA navždy svou pozici průmyslové velmoci?

17.9.2009 17:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Není tomu tak dávno, kdy se zdálo, že nezáleží na tom, kde společnosti vyrábějí věci. Koneckonců Amerika po desetiletí objevovala a následně ztrácela odvětví ve prospěch Asie, od barevných televizorů k paměťovým chipům, osobním počítačům a LCD televizorům. A zatímco Japonci, Korejci, Taiwanci a Číňané dávali miliardy do obrovských továren na zpracování komodit, Amerika následovala lukrativnější činnosti např. software či finanční služby.

Za dobrou zprávu lze považovat fakt, že Spojené státy se ve většině nových produktových oblastí nacházejí v čele pokroku. Nová vlna high-tech zařízení zaplavujících trh vznikla z miliard dolarů výzkumu financovaného daňovými poplatníky ve federálních a univerzitních vědeckých laboratořích, které pocházejí až z šedesátých let minulého století, kdy podobné přístroje byly sotva zábleskem v očích futuristů.

Nyní špatná zpráva: Dokud Spojené státy nebudou moci kouzelně vzkřísit svou výrobní základnu, dobře placená práce související s těmito zásadními objevy bude pocházet ze zahraničí. Levná asijská práce s tím však má málo co do činění. Na rozdíl od jiných oborů, které daly přednost zahraničním nízkonákladovým rájům, toto rozvíjející se technologické zboží se vyrábí na vysoce automatizovaných výrobních linkách. Za problém lze tedy považovat to, že Spojené státy ztrácejí svou vedoucí pozici v širokém spektru high-tech výroby.

Příčiny tohoto poklesu „jsou nespočetné, složité a dlouho trvající“, říká Shih, bývalý zaměstnanec IBM (122,43 USD, 0,50%) a Eastman Kodak (6,15 USD, -7,93%). Dvě desetiletí neomezeného využívání subdodavatelských vztahů v Asii negativně ovlivnila velkou část americké dodavatelské základny, výrobní manažery a techniky. A kapitálové trhy Spojených států nerady spoutávají své miliardy v továrnách a strojích.

Velká část viny leží na americké vládní politice. Asijské a evropské národy se agresivně ucházejí o strategické high-tech obory s velkorysými daňovými prázdninami, levnými úvěry, levnými veřejnými službami a rychlým schvalováním projektů ze strany regulátorů. Vlády odměňují podobné podniky, protože slouží jako spouštěcí mechanismus pro další rozvoj.

Naopak Spojené státy byly k průmyslu lhostejné. Dokonce když vezmeme v úvahu daňové úlevy, americké korporátní daně jsou podle studie Světové banky mezi nejvyššími v rozvinutém světě. V současnosti požaduje řada amerických manažerů ucelené plány na podporu odvětví podobně, jako tomu je v Evropě a Asii. Asi 60 % severoamerických ředitelů z oblasti průmyslu dotazovaných Deloitte Research a Manufacturing Institute se domnívá, že americká konkurenceschopnost bude do roku 2012 ještě klesat a 77 % z nich se domnívá, že USA potřebují strategický přístup pro rozvoj průmyslové základny.

Obamova vláda se zabývá průmyslovou politikou, například pomocí Detroitu. Stále se nehovoří o tom, že by Washington vytvořil dlouhodobé strategie jednotlivých oborů. Kvalitní diskuse by totiž vyžadovala obrátit se proti filosofii, v níž američtí zákonodárci věřili po většinu poválečné éry. Ta je zaměřena na federální výdaje do výzkumu a vývoje, zatímco trh má vyřešit to, jak technologii zpeněžit. Změny zákonů o korporátní dani kvůli podpoře výroby by narazily na významný politický odpor. Kritikům vládních intervencí připomínají podobná opatření výběr vítězů bez závodu, pro Washington to však není nic nového. Zemědělství a těžba ropy zůstávají silně subvencované. Federální vláda měla velký význam pro rozvoj odvětví letectví, telekomunikací a internetu. Nyní vlastní General Motors .

Možná je politicky neprůchodné povolit společnostem desetileté daňové prázdniny na vybudování podniku. Ale Washington by mohl umožnit společnostem, které investují např. 100 milionů dolarů do podniků zaměřených na nové technologie, odepsat celou investovanou sumu první rok. A než aby Washington věnoval omezené zdroje ve prospěch několika málo firem, mohl by spíše nabídnout nízkonákladové půjčky pro všechny nové americké podniky, aby mohly ukázat, že mají trh a že splňují jistá kritéria. Nebo by bylo možné vytvořit instituci podobnou americké Export-Import Bank, která půjčuje společnostem, aby mohly splnit exportní zakázky. Spojené státy by mohly dokonce použít strategie používané v některých rozvíjejících se trzích. Hau L. Lee, profesor na Stanford Graduate School of Business si myslí, že Amerika potřebuje velké průmyslové zóny zaměřené na specifická odvětví, podobné jako nalezneme na Tchaj-wanu, Singapuru, Malajsii a ve většině Číny.

Přemýšlení ve stylu rozvojových zemí může být pro největší světovou ekonomiku ponižující. Je to však situace, ke které její průmysl dospěl. Pokud nezmění svůj směr, USA nejen že nebudou schopny získat nazpět odvětví, která ztratily, ale nebudou ani schopny vytvářet odvětví nová.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
  •  
    18.9.2009 8:44

    ¨takhle teď vypadají kdysi průmyslová města v USA http://www.youtube.com/watch?v=T6WKMNmFsxM&feature=fvsr
    Ing.Smejkal
Aktuální komentáře
22.5.2018
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba