Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD zvýšila odhad růstu vyspělého světa v roce 2010, varuje českou vládu před úskalími rozpočtu

OECD zvýšila odhad růstu vyspělého světa v roce 2010, varuje českou vládu před úskalími rozpočtu

19.11.2009 11:47
Autor: ČTK

Text byl doplněn:

Paříž (ČTK) - Ekonomiky 30 zemí vyspělého světa příští rok vzrostou o 1,9 procenta, růst však po letošním propadu o 3,5 procenta zůstane zřejmě nestabilní. Předpověděla to v dnešním pololetním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která tak zvýšila svůj odhad z červnové prognózy 0,7 procenta. Pro Českou republiku i pro Slovensko OECD čeká napřesrok oživení s růstem shodně o dvě procenta.
 
"Ve většině ekonomik OECD bude růst pravděpodobně kolísat kolem skromné úrovně," uvedl k nové prognóze hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov. "Máme teď scénář, kde jsme se vyhnuli katastrofě, stále však to je scénář s pomalým růstem a vysokou nezaměstnaností. Až později bude oživení dostatečně silné na to, aby začalo snižovat nezaměstnanost," dodal.

Spolehlivější oživení čeká OECD až přespříští rok, kdy by všech 30 členských zemí mělo zaznamenat růst o 2,5 procenta. Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, po růstu o 2,4 procenta v roce 2010 další rok expanzi mírně zrychlí na 2,8 procenta. Země eurozóny posílí příští rok jen o 0,9 procenta, další rok však porostou o 1,7 procenta. Ještě v červnu, kdy globální recese spěla pomalu k závěru, OECD odhadovala pro USA příští rok růst jen o 0,9 procenta a pro eurozónu nulu.

Zdrojem síly budou pro vyspělé země ekonomiky mimo OECD, zejména v Asii a z nich zvláště Čína, uvedla OECD, k níž v Asii patří jen Japonsko a Jižní Korea. Čína po letošním zpomalení růstu na zhruba osm procent zrychlí na více než deset procent, Indie příští rok posílí o 7,3 procenta a Brazílie o 4,8 procenta. S oživením ekonomiky se obnoví i růst světového obchodu, který po letošním propadu o 12,5 procenta vzroste napřesrok o šest procent a další rok o 7,7 procenta.

Pro českou ekonomiku organizace čeká v roce 2011 zrychlení růstu na 2,8 procenta. K postupnému oživení zde podle OECD povedou zvýšené investice a zahraniční poptávka, brzdou růstu však bude slabá domácí spotřeba.

OECD upozorňuje, že českým vládám po dvou podpůrných balíčcích již nezbude prostor pro další zvyšování výdajů a rozpočtového deficitu. Na příští rok jsou sice schválena opatření ke snížení schodku, rozpočtovou konsolidaci však budou dlouhodobě brzdit rozsáhlé nevyřešené výdajové problémy ve zdravotnictví, sociální oblasti a důchodovém systému.

"Prognóza OECD reflektuje mírné zvýšení optimismu na trzích i v ekonomice. Hlavním předpokladem prognóz pro země střední Evropy je zlepšený výhled pro eurozónu," reagoval analytik Patria Finance David Marek. Varování podle něj přináší odhady rozpočtových schodků, a to nejen v českém případě. Evergreenem hodnocení ČR je výzva k řešení problémů důchodového systému a financování zdravotnictví, dodal.

Pro Slovensko odhaduje OECD v roce 2011 výrazné urychlení ekonomického růstu na 4,2 procenta. Země bude těžit zejména ze zlepšení světového obchodu a obnovení přílivu přímých investic. I Bratislava však bude stát před nutností výrazně omezovat rozpočtové deficity.

Elmeskov doporučuje, aby v nynější situaci centrální banky nechávaly úrokové sazby na nízké úrovni a bránily se zejména riziku deflace. Vlády by se podle něj již neměly pouštět do nových stimulačních programů a naopak pracovat na plánech snižování deficitů a zadluženosti tak, aby se mohly začít uplatňovat hned, jak začne plné oživení.

Stav veřejných financí ve vyspělém světě je po finanční krizi a recesi žalostný a hrubý vládní dluh 30 členských zemí by v roce 2011 mohl v průměru překročit 100 procent HDP, tedy ročního výkonu ekonomiky, upozornila OECD. "Zastavení tohoto úpadku je rozhodně nutné a vyžádá si fiskální konsolidaci, která bude ve většině případů podstatná a v některých drastická," uvedla organizace.

Co se týče trhu práce, zde OECD čeká příští rok další vzestup průměrné míry nezaměstnanosti u 30 členů na devět procent z letošních 8,2 procenta. Další rok by mohla nezaměstnanost mírně klesnout na 8,8 procenta. V USA má nezaměstnanost ještě nějakou dobu růst nad nynějších deset procent a pro celý příští rok se má zvýšit na 9,9 procenta z letošních 9,2 procenta. V eurozóně však z letošních 9,4 procenta vzroste na 10,6 procenta a v roce 2011 dokonce na 10,8 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data