Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimisté, kam se podíváte…

Optimisté, kam se podíváte…

21.01.2010 12:36
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Bývalá investiční banka Merrill Lynch (nyní součást konglomerátu Bank of America Merrill Lynch) v úterý tohoto týdne publikovala výsledky svého pravidelného průzkumu mezi 209 profesionálními portfolio-manažery, spravujícími aktiva v objemu více než 539 miliard dolarů. A jeho výsledky byly více než „povzbudivé“ – ostatně, posuďte sami:

- Obecně je patrné, že oslovení investoři navýšili své pozice v akcích na úrovně, které jsme naposledy viděli v nejlepších dobách akciových trhů. Důvodem tohoto kroku jsou zejména rekordně nízké úrokové sazby a optimismus ve vztahu k budoucímu ekonomickému vývoji.

- 52 % manažerů mělo čistou „overweight“ pozici v akciích, v porovnání s 37 % jenom o jeden měsíc dříve. Samo o sobě jde o nejvyšší hodnoty od července 2007.

- Odvaha vstupovat do rizikových pozic roste. Interní indikátor rizika a likvidity, vypracovaný Merrill Lynch, dosáhl 46 bodů poté, co byl relativně dlouho na hladině 44. Dlouhodobý průměr tohoto indexu je 40 bodů.

- Pozice v dluhopisech byly sníženy na čistou „underweight“ pozici v řádu 48 % všech respondentů, oproti 39 % v prosinci 2009.

- Hotovostní pozice klesly na 7 % „underweight“.

- Pouze 17 % investorů má „underweight“ pozici v bankovních akciích, minulý měsíc to byla skoro třetina. Podobně jsou na tom investice do japonského akciového trhu – zde je „pod váhu“ jenom 10 % investorů oproti 33 % v prosinci.

- Rozvíjející se trhy jsou i nadále velkým favoritem. 47 % portfolio-manažerů má vyšší pozici, než odpovídá váze v indexu.

- Nejmenší oblibě se těší britská burza – zde je 16 % investorů „pod váhu“.

Suma sumárum, optimismus světem vládne. V současném prostředí je velmi jednoduché stát se vyhraněným optimistou, stejně jako naopak – argumentů pro jednu nebo druhou variantu najdete dost a dost. Nejtěžší je však zůstat střízlivým realistou. Stejně jako platí (a vždy platilo), že jakmile se stádo žene příliš rychle jedním směrem, je to obvykle směrem k propasti.

Proto bych výše uvedená data osobně bral spíše jako krátkodobé varování, než jako pobídku k rozbití prasátka. Aby ceny rostly, musí danou „věc“ někdo chtít kupovat. Ale kdo, když ji všichni už mají ?


Hezký zbytek týdne přeji,


Váš názor
 •  
  23.01.2010 20:10

  ....A není to prostě proto, že teď je třeba tituly prostě nekomu "střelit" ? Naprosto souhlasím s uváděnou obezřetností. Corporate loans ještě neukázaly svou pravou tvář. Banky suší v rozvahách pěkné defaulty. Výsledky za 1Q10 už něco odhalí a pokud se prostě předražené akcie nepodaří udat v nefinančním sektoru, tak to může být pořádný hukot. Mám vážnou obavu o nestrannost těch, co doporučení vydávají.
  BohumirZ
 •  
  21.01.2010 17:02

  Vřele doporučuji k přečtení již sice lehce starší (říjen 09) článek pana Jeremy Granthama: Just Deserts and Markets Being Silly Again (dostupný na www.gmo.com), kde poměrně čtivě popisuje svůj pohled na současnou rally na akciových trzích. Jen velmi těžko se hledají protiargumenty... Tato rally zpětně dává perfektní smysl. Peníze z vládních stimulačních balíčků někam musely natéct a pak již následovala hurá akce investorů, která se zpětně posilovala a výsledkem je onen solidní nárůst. Škoda jen, že vliv balíčků je podstatně více živou vodou pro finanční trhy než pro ekonomiku jako takovou. Rally ohrožuje vystřízlivění bezbřehého optimismu investorů, stažení stimulačních opatření, fundamentální ekonomická data... musí být bolestné nemít dostatečně zainvestováno a sledovat jak tržní expres míří stále do zelených, ale řečeno slovy Warrena Buffetta: "...holding cash is a painful condition to be in, but not as painful as doing something stupid." Hádat kam trhy krátkodobě zamíří nemá smysl, ale rozhodně je (a to je snad i smysl sloupku p. Žabži) na místě opatrnost. I index nálady investorů podle AAII svým bull/bear spreadem ukazuje varovný prst...
  Ondřej
 •  
  21.01.2010 12:49

  Přesně tak. Pro určitou dobu a směr má optimismus své opodstatnění. Ale pro udržitelnost dnešního bezstarostného optimistického trendu nejsou všechny data v ekonomické rovnici v pořádku. Jsou sektory, kde není potřeba se bát investovat, i když si myslím, že příjde lepší čas k nákupu a jsou oblasti, kterým bych se zeširoka vyhnul.
  ignác
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data