Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednoduchá, logická a nyní naprosto nepřijatelná reforma finančních institucí

Jednoduchá, logická a nyní naprosto nepřijatelná reforma finančních institucí

27.01.2010 16:06

Na konci minulého roku jsem zde formuloval jedno ekonomické přání: Všechny reformy finančního systému bude navrhovat, schvalovat a provádět Paul Volcker. V takové formě je to nereálné, ale poslední návrhy na změnu finančního systému v USA od prezidenta Obamy naznačují, že panu Volckerovi se skutečně i v pozdní fázi jeho kariéry opět povede husarský kousek.

Přestože mám radost, že se mi v podstatě hned na počátku roku splnilo zde vyjádřené přání, není to ani zdaleka to v ekonomii známé „first best“ řešení, možná ani paradoxně známější „second best“. Rovnice toho, jak budou finanční instituce v budoucnu fungovat je přitom jednoduchá:

Chování institucí = chování těch, kteří v nich rozhodují = v naprosté většině případů maximalizace jejich materiálního bohatství

Jádrem reformy by tak musely být rázné kroky v tom, jak je odměňován management v systematicky důležitých institucích (v těch ostatních ať si dělá co chce, ohrozí tím jen sebe a ty, kteří na něj měli dávat pozor). Odměny ve formě akcií a opcí do značné míry zklamaly, ale myšlenka je to v jádru dobrá. Například Axel Leijonhufvud (ale nejen on) navrhuje doladění tohoto systému – zavedení managerských/zaměstnaneckých E-akcií. Ty by byly po daném počtu let převoditelné na akcie běžné (držitel by po čase realizoval pozitivní plody své práce, odražené ve zhodnocení akcií), do té doby by ale E-akcie v případě krachu společnosti představovaly i závazek jejich držitelů. Tj. pokud by banka padla, zaplatili by poskytovatelům kapitálu (v pořadí daném senioritou) částku odpovídající jejich původní odměně ve formě E-shares. Odměna poskytnutá za v tu dobu zdánlivě dobrou práci by se změnila v závazek za práci špatně odvedenou.

Jde tedy variaci na systém tzv. „double liability“, který například ve Spojených státech fungoval před Velkou depresí. Tato věta dá kritickému čtenáři okamžitě argument proti tomuto systému – ano, Velké depresi nezabránil. Studie ale ukazují, že tento systém významně ovlivňuje rozhodování managementu (nejen bank) a posunuje ho směrem ke konzervativní strategii a vyhýbání se riziku. Pokud se vžijeme do kůže toho, kdo by dostával odměnu, která se může v případě pádu společnosti, pro kterou pracuje, změnit v závazek, pochopíme princip rychle. Pochybuji, že by v něm někdo kupoval (schvaloval koupi) strukturované produkty, kterým by nerozuměl; prováděl vysoce zadlužené spekulace, čí se spoléhal na pochybné deriváty apod. Ve své podstatě umělé restrikce typu vyšších požadavků na kapitál a likviditu, derivátů obchodovaných jen přes burzu, povinných living wills, atd., by se staly možná zbytečné, systematicky důležití bankéři sami by je rádi implementovali i bez cukru a biče regulátorů.

Systém by se jistě musel dolaďovat, není těžké nalézt jeho slabiny, ale jeho jednoduchost a přímočarost by nás myslím nakonec nezklamala. Jako novoroční přání 2010 jsem ho zde ale neprezentoval, jsme již příliš mentálně nastaveni na jiné uvažování, než aby bylo reálné něco takového zavést. Již nám otrnulo a nejsme ochotni přijmout nic menšího, než co jsme zažívali před krizí a velké banky mají dokonce tolik troufalosti ohánět se vlastní důležitostí pro ekonomiku a oživení jako argumentem proti každému kroku, který se jim nelíbí. Schovám si to ale do zásoby pro roky další, bude se to hodit.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.11.2020
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)