Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednoduchá, logická a nyní naprosto nepřijatelná reforma finančních institucí

Jednoduchá, logická a nyní naprosto nepřijatelná reforma finančních institucí

27.01.2010 16:06

Na konci minulého roku jsem zde formuloval jedno ekonomické přání: Všechny reformy finančního systému bude navrhovat, schvalovat a provádět Paul Volcker. V takové formě je to nereálné, ale poslední návrhy na změnu finančního systému v USA od prezidenta Obamy naznačují, že panu Volckerovi se skutečně i v pozdní fázi jeho kariéry opět povede husarský kousek.

Přestože mám radost, že se mi v podstatě hned na počátku roku splnilo zde vyjádřené přání, není to ani zdaleka to v ekonomii známé „first best“ řešení, možná ani paradoxně známější „second best“. Rovnice toho, jak budou finanční instituce v budoucnu fungovat je přitom jednoduchá:

Chování institucí = chování těch, kteří v nich rozhodují = v naprosté většině případů maximalizace jejich materiálního bohatství

Jádrem reformy by tak musely být rázné kroky v tom, jak je odměňován management v systematicky důležitých institucích (v těch ostatních ať si dělá co chce, ohrozí tím jen sebe a ty, kteří na něj měli dávat pozor). Odměny ve formě akcií a opcí do značné míry zklamaly, ale myšlenka je to v jádru dobrá. Například Axel Leijonhufvud (ale nejen on) navrhuje doladění tohoto systému – zavedení managerských/zaměstnaneckých E-akcií. Ty by byly po daném počtu let převoditelné na akcie běžné (držitel by po čase realizoval pozitivní plody své práce, odražené ve zhodnocení akcií), do té doby by ale E-akcie v případě krachu společnosti představovaly i závazek jejich držitelů. Tj. pokud by banka padla, zaplatili by poskytovatelům kapitálu (v pořadí daném senioritou) částku odpovídající jejich původní odměně ve formě E-shares. Odměna poskytnutá za v tu dobu zdánlivě dobrou práci by se změnila v závazek za práci špatně odvedenou.

Jde tedy variaci na systém tzv. „double liability“, který například ve Spojených státech fungoval před Velkou depresí. Tato věta dá kritickému čtenáři okamžitě argument proti tomuto systému – ano, Velké depresi nezabránil. Studie ale ukazují, že tento systém významně ovlivňuje rozhodování managementu (nejen bank) a posunuje ho směrem ke konzervativní strategii a vyhýbání se riziku. Pokud se vžijeme do kůže toho, kdo by dostával odměnu, která se může v případě pádu společnosti, pro kterou pracuje, změnit v závazek, pochopíme princip rychle. Pochybuji, že by v něm někdo kupoval (schvaloval koupi) strukturované produkty, kterým by nerozuměl; prováděl vysoce zadlužené spekulace, čí se spoléhal na pochybné deriváty apod. Ve své podstatě umělé restrikce typu vyšších požadavků na kapitál a likviditu, derivátů obchodovaných jen přes burzu, povinných living wills, atd., by se staly možná zbytečné, systematicky důležití bankéři sami by je rádi implementovali i bez cukru a biče regulátorů.

Systém by se jistě musel dolaďovat, není těžké nalézt jeho slabiny, ale jeho jednoduchost a přímočarost by nás myslím nakonec nezklamala. Jako novoroční přání 2010 jsem ho zde ale neprezentoval, jsme již příliš mentálně nastaveni na jiné uvažování, než aby bylo reálné něco takového zavést. Již nám otrnulo a nejsme ochotni přijmout nic menšího, než co jsme zažívali před krizí a velké banky mají dokonce tolik troufalosti ohánět se vlastní důležitostí pro ekonomiku a oživení jako argumentem proti každému kroku, který se jim nelíbí. Schovám si to ale do zásoby pro roky další, bude se to hodit.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m