Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skvělá finta

Skvělá finta

31.03.2010 16:52

Už jako začínajícího obchodníka s fixně úročenými mezibankovními instrumenty mě fascinovala jistá zvláštnost v chování cen státních dluhopisů. Po delším pozorování zjistíte, že jakákoliv jejich zvýšená nabídka ze strany státu je vždy kontrována ještě větší poptávkou z řad investorů, která tlačí cenu dluhopisů, nikoli, jak by velel selský rozum a ekonomické zákonitosti, dolů, ale překvapivě nahoru (když jde cena dluhopisu nahoru, výnos jde dolů). Dlouho jsem nemohl této záhadě přijít na kloub.

Stát, jako ostatně v mnoha jiných ohledech, má i při procesu půjčování peněz výsadní postavení v porovnání s obyčejným člověkem. Toto privilegium spočívá v možnosti peníze nejdříve utratit a teprve pak si je půjčit. Malý detail, ovšem ve svých důsledcích věc naprosto zásadní. Představte si, že jste podnikatel, který je díky svým dobrodružstvím z minulosti již značně zadlužen. Přijdete do banky s novým, ještě bláznivějším projektem, než byly ty minulé. Banka vám bez řečí nejen zaplatí veškeré výdaje s tímto projektem spojené, ale jako pozornost pošle celou vaši rodinu na dovolenou, manželce koupí navíc několik hezkých šperků, dětem zaplatí studia v USA a vašemu kamarádovi ze základní školy postaví dům. Za rok všechno sečte, emituje bond v nominální hodnotě rovnající se vaší útratě. Nikdo by si býval váš dluhopis nekoupil, jelikož je předem jasné, že nikdy nebudete mít na jeho splacení. Fígl spočívá v rozměru celé této legrace. Váš projekt, přestože bláznivý, je tak megalomanský, že zaměstná polovinu obyvatel země, způsobí růst hrubého domácího produktu, peněžní zásoby i disponibilních úspor. Peněz je všude jako želez a jelikož neexistuje jiná adekvátní alternativa, jak si zainvestovat volné prostředky, než vaše dluhopisy, kupci se předhánějí, kdo za ně nabídne více.

Stát, podobně jako náš fiktivní podnikatel, utrácí v průběhu roku prostředky, které de facto nevlastní. Na běžné financování používá tzv. pokladniční poukázky, tj. dluhopisy s dobou splatnosti kratší než jeden rok. Tyto papíry ochotně kupují všechny banky coby nejlikvidnější aktivum na trhu. Na konci roku sečte ministr financí výdaje a náklady. V případě, že první položka převyšuje druhou (což je normou ve většině zemí), jde do parlamentu, který schválí, jelikož mu ani nic jiného nezbývá, emisi dlouhodobých dluhopisů. Držitelé pokladničních poukázek se již nemohou dočkat až překlopí, sice likvidní, ale směšný úrok nesoucí, krátkodobé papíry do papírů dlouhodobých. Zde je původ výše popsané záhadné poptávky, která nelogicky tlačí výnosy dluhopisů směrem dolů, přestože roste jejich nabídka na trhu.

Často citovaný americký spekulant Jim Rogers nedávno označil ceny amerických vládních dluhopisů za bublinu. S tímto tvrzením se nedá než souhlasit. Popsaný mechanismus prodeje je jedním z příspěvků k jejímu soustavnému nafukování.


Váš názor
 • Ještě skvělejší finta
  07.04.2010 9:04

  Ještě skvělejší fintu, jak banksteři obdrží AAA vládní agenturou FHA zajištěné papíry výměnou za "smetí" popisuje Mike Whitney. Skvělý byznys pouze pro vyvolené (pro akcionáře FEDu): http://www.informationclearinghouse.info/article25125.htm
  Detective
 •  
  01.04.2010 11:13

  No a aby si to jeste posichrovali, donutili centralni banky pouzivat tyto dluhopisy jako kolateral v Repo operacih, prostrednictvim kterych pumpuji do ekonomiky penize. Takze si muzete na nakup dalsich dluhopisu pujcit primo v centralni bance za smesny urok. A poradna paka je na svete:-)
  ixus
  •  
   01.04.2010 11:45

   Když jsem se hlásil do patrie jako makléř, nebyl jsem vybrán, říkal jsem si nejseš dost dobrej - mají asi opravdu tvrdé nároky. Ted čtu slátaniny, které kdyby někdo řekl v Bohnicích tak ho ani nepustí ven.
   •  
    07.04.2010 9:19

    Jednoduše a výstižně popsáno....dobrý článek pane Vaškovič !
    ingkrtek
   • ToPŠ
    02.04.2010 1:50

    Vážený pane PŠ. Zkuste být příště trochu důsledný a formulujte své námitky vůči mým článkům v konkrétnější formě, aby se na ně dalo civilizovaně reagovat.
    Dušan Vaškovic
    • Re: ToPŠ
     06.04.2010 15:50

     taky lituji cas ktery jsem venoval cteni tohoto sloupku.
     Alex Vinokurov
     •  
      06.04.2010 17:34

      Článek je zajímavý.US dluhopisy opravdu dlouhodobě jen rostou a rostou a někde se takový růst přece zastavit musí, že?.. Myslím,že pro spoustu čtenářů jsou dluhopisy trochu záhadné a nepochopitelné,proto mě takové ohlasy nepřekvapují.
      Jupik
      •  
       14.04.2010 9:54

       Dovolim si poznamenat, ze podla mojho nazoru je neustale silny zaujem o statne dlhopisy dosledkom absencie alternativ. Do coho by ste investovali niekolko sto miliard dolarov / eur, ak by ste mali statutarne urcene, ze to musia byt konzervativne investicie s vysokym kreditnym ratingom? Jednoducho musite kupit treasuries, resp. bundy. Prave megaobrovske institucionalne peniaze v kombinacii s globalizaciou financnych tokov (vid rezervy Ciny) sposobuju neustaly dopyt. Napriklad najhorsim problemom sovereign wealth fondov je to, do coho vlastne maju tie miliardy miliard vrazat.
       ŠD
       •  
        01.05.2010 22:10

        taky sem plánoval,že si koupím nějaké bundy u vietnamců,ale už se oteplilo...né,vážně..myslím jen, že bychom mněli používat češtinu, né "čingliš" slátaniny,pokud to jde ..a hlavbě bych doporučil se podívat,co znamená slovo "řádově" ...a ohledně budoucnosti Eura a EU vůbec si myslím ,že nějaké kotrmelce budou,ale vše se politicky vyřeší..nakonec i vznik Eura byl politické rozhodnutí..a tyhle "problémy" by mněli urychlit vznik Spojených Států Evropských , zrušení "národních" centrálních bank , pravomocí vlád, Evropské očanství ,pasy,atd. ..prostě všechny výhody jednoty celku proti "nacionální rozdrobenosti"..a ECB pod kontrolou Evropského parlamentu ,aby to "nedopadlo" jak v Americe ,se soukromou firmou zvanou FED ...
        akcius
        • Re
         07.05.2010 14:52

         Možná trošku nechtěně jste tu sám popsal klíčový problém Evropy. Politika x ekonomika. Tyto ekonomicky žádoucí kroky budou politicky jen těžko průchodné.
         Krizek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách