Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomohl by božský Kája?

Pomohl by božský Kája?

17.5.2010 18:28

Ze zahraničí k nám proniká řada vlivů, oblast firemního managementu a financí nevyjímaje. Pamatuji dobu, kdy ani ve větších firmách nebyly koncepty, jako je tvorba hodnoty pro akcionáře, náklad, či návratnost kapitálu apod., zrovna tím hlavním tématem; dnes již jsou tyto koncepty značně rozšířeny (ale s nevyhnutelným důsledkem ve formě vyprchání jejich obsahu). „Vývoj“ jde ale dál a snahy o podporu ceny akcií jdou daleko za maximalizaci její hodnoty. Z akcií se stal další „produkt“, který se někdy prodává stejně jako prací prášek, či mobilní telefon. Nezáleží tedy jen na funkci/obsahu (hodnotě akcie), ale i na jeho zabalení/marketingu.

To co je ve světě spotřebního zboží povětšinou úsměvné, někdy směšné, ale u akcí směle kandiduje na absurditu. V roce 1998 například Coca Cola do své správní rady jmenovala Evandera Holyfielda; Michael Jordan zase seděl ve firmě Oakley. Vedle různých sportovních a hereckých celebrit se do rad (nestátních společností) dostávají i známí politici – příkladem, který pobaví, je Gerald Ford. Ten se prý během zasedání rady společnosti American Express ptal na rozdíl mezi výnosy a vlastním jměním.

„Logika“ podobných jmenování je ve světě marketingového konzumu jasná – upoutat pozornost na firmu a její akcie a tím jim pomoci k novým výšinám. The Economist, který citoval studii “Reaching for the Stars: The Appointment of Celebrities to Corporate Boards”, dokonce tvrdí, že tento trik skutečně funguje a ne jen krátkodobě - akcie podpořené celebritou si ve srovnání s ostatními vedou lépe v období trvajícím až tři roky. Je přitom dobré si uvědomit, že toto zviditelnění musí fungovat nejen u retailových investorů, ale i u institucionálních investorů, u kterých se často předpokládá větší dávka racionality.

Ve své naivitě jsem se vždy domníval, že správní rady, představenstva, dozorčí rady a jejich všemožné variace po celém světě slouží k tomu, aby zlepšovaly chod společnosti a zvyšovaly jejich hodnotu*. Trhlinu na univerzálnosti této teze (z evidentních důvodů) netvoří jen různé trafiky politiků ve státem vlastněných společnostech, ale i výše uvedené. Růst významu marketingu je průsečíkem mnoha charakteristik naší doby, evidentně se nevyhne ani prostředí, které by mu mělo být odolné. Je na každém investorovi, zda podobné tahy bude interpretovat jako pozitivní krok, či naopak jako ztrátu soudnosti a zdravého rozumu u vedení dané společnosti. Každopádně bych se již nedivil, kdyby například došlo ke jmenování našeho nestárnoucího zlatého slavíka do představenstva některé z našich mini blue-chips společností.


*Dovolím si zde v poznámce pod čarou znovu upozornit na to, že někdy zmiňovaný rozpor mezi maximalizací hodnoty firmy a snahou o orientaci na zákazníka, je jen zdánlivý. Plyne povětšinou z nepochopení toho, co je to tvorba hodnoty, respektive se zaměněním tohoto konceptu a cíle za krátkodobé rýžování a vyždímání společnosti.


Váš názor
  • Určitě ano!
    20.5.2010 20:00

    Kompetence Karla Gotta je ve skutečnosti ve srovnání s mnoha členy správních a dozorčích rad nejen v ČR vynikající. Přinejmenším se umí vyjádřit a pronést hřejivé slovo. Řadě pracovníků nadnárodních firem by asi spadla čelist, pokud by zjisitli, jak málo ví člen jejich boardu o jejich konkrétním businessu v dané zemi a co si je schopen s čím poplést...
    Skeptik
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data