Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomohl by božský Kája?

Pomohl by božský Kája?

17.05.2010 18:28

Ze zahraničí k nám proniká řada vlivů, oblast firemního managementu a financí nevyjímaje. Pamatuji dobu, kdy ani ve větších firmách nebyly koncepty, jako je tvorba hodnoty pro akcionáře, náklad, či návratnost kapitálu apod., zrovna tím hlavním tématem; dnes již jsou tyto koncepty značně rozšířeny (ale s nevyhnutelným důsledkem ve formě vyprchání jejich obsahu). „Vývoj“ jde ale dál a snahy o podporu ceny akcií jdou daleko za maximalizaci její hodnoty. Z akcií se stal další „produkt“, který se někdy prodává stejně jako prací prášek, či mobilní telefon. Nezáleží tedy jen na funkci/obsahu (hodnotě akcie), ale i na jeho zabalení/marketingu.

To co je ve světě spotřebního zboží povětšinou úsměvné, někdy směšné, ale u akcí směle kandiduje na absurditu. V roce 1998 například Coca Cola do své správní rady jmenovala Evandera Holyfielda; Michael Jordan zase seděl ve firmě Oakley. Vedle různých sportovních a hereckých celebrit se do rad (nestátních společností) dostávají i známí politici – příkladem, který pobaví, je Gerald Ford. Ten se prý během zasedání rady společnosti American Express ptal na rozdíl mezi výnosy a vlastním jměním.

„Logika“ podobných jmenování je ve světě marketingového konzumu jasná – upoutat pozornost na firmu a její akcie a tím jim pomoci k novým výšinám. The Economist, který citoval studii “Reaching for the Stars: The Appointment of Celebrities to Corporate Boards”, dokonce tvrdí, že tento trik skutečně funguje a ne jen krátkodobě - akcie podpořené celebritou si ve srovnání s ostatními vedou lépe v období trvajícím až tři roky. Je přitom dobré si uvědomit, že toto zviditelnění musí fungovat nejen u retailových investorů, ale i u institucionálních investorů, u kterých se často předpokládá větší dávka racionality.

Ve své naivitě jsem se vždy domníval, že správní rady, představenstva, dozorčí rady a jejich všemožné variace po celém světě slouží k tomu, aby zlepšovaly chod společnosti a zvyšovaly jejich hodnotu*. Trhlinu na univerzálnosti této teze (z evidentních důvodů) netvoří jen různé trafiky politiků ve státem vlastněných společnostech, ale i výše uvedené. Růst významu marketingu je průsečíkem mnoha charakteristik naší doby, evidentně se nevyhne ani prostředí, které by mu mělo být odolné. Je na každém investorovi, zda podobné tahy bude interpretovat jako pozitivní krok, či naopak jako ztrátu soudnosti a zdravého rozumu u vedení dané společnosti. Každopádně bych se již nedivil, kdyby například došlo ke jmenování našeho nestárnoucího zlatého slavíka do představenstva některé z našich mini blue-chips společností.


*Dovolím si zde v poznámce pod čarou znovu upozornit na to, že někdy zmiňovaný rozpor mezi maximalizací hodnoty firmy a snahou o orientaci na zákazníka, je jen zdánlivý. Plyne povětšinou z nepochopení toho, co je to tvorba hodnoty, respektive se zaměněním tohoto konceptu a cíle za krátkodobé rýžování a vyždímání společnosti.


Váš názor
  • Určitě ano!
    20.05.2010 20:00

    Kompetence Karla Gotta je ve skutečnosti ve srovnání s mnoha členy správních a dozorčích rad nejen v ČR vynikající. Přinejmenším se umí vyjádřit a pronést hřejivé slovo. Řadě pracovníků nadnárodních firem by asi spadla čelist, pokud by zjisitli, jak málo ví člen jejich boardu o jejich konkrétním businessu v dané zemi a co si je schopen s čím poplést...
    Skeptik
Aktuální komentáře
27.11.2020
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů
8:33VIG klesl zisk před zdaněním za tři čtvrtletí o 29 %
5:48V březnu začne rychlé oživení, Fed bez jasného reakčního vzorce
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)