Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Whitney: Americké nemovitosti čeká druhé dno, banky další vlna rezerv na špatné úvěry

Whitney: Americké nemovitosti čeká druhé dno, banky další vlna rezerv na špatné úvěry

21.6.2010 17:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Druhé pololetí letošního roku bude znamenat pro americký trh nemovitostí nové problémy, které jej sešlou do dalšího recesního dna. To přiměje banky k tvorbě dalších neplánovaných rezerv na špatné úvěry, uvedla pro CNBC Meredith Whitney. Bankovní analytička, známá svým medvědím přístupem k zejména velkým americkým bankám, přestala předpovídat druhé dno americké ekonomice jako celku, trh nemovitostí se mu ale podle jejího názoru nevyhne.

Ceny amerických nemovitostí klesly z jejich vrcholu v roce 2006 do prvního čtvrtletí roku 2009 o 30 procent, což znamenalo pro banky výraznou tvorbu rezerv na problematické hypotéky. Započatá výstavba domů se od dna z dubna 2009 zvýšila o 24 procent, hypoteční sazby ale zůstávají u rekordním minim a vláda nabízí kupcům, kteří na trh nemovitostí přicházejí poprvé, daňové úlevy.

Za primární důvod, který vyvolá nový pokles na trhu nemovitostí, Whitney označila agresivnější přístup bank k zabaveným nemovitostem pro neschopnost dlužníků splácet hypotéky. Ten podle Whitney vrhne na trh nadbytek nabídky s tlakem na sestup cen, což utlumí celkové tempo růstu ekonomiky na „přinejlepším velmi mírné“. „Banky urychlují své programy ohledně zabavených domů a ti, co půjdou na trh v roli prodejce, budou rozčarováni neschopností nalézt protistranu pro svoji nabídku,“ uvedla. Za rostoucí anomálii na straně dlužníků, podporující počet zabavených domů, Whitney označila množící se situace, kdy dlužník nesplácí hypotéku, ale zároveň platí další drobnější účty a dále zvyšuje své ostatní výdaje. „Někteří dlužníci raději splácejí dluhy na kreditních kartách a další závazky a doufají, že u hypotéky jim nakonec budou umožněny lepší podmínky v rámci vládního modifikačního programu či samotnou bankou,“ uvedla Whithey.

Růst ve druhé polovině roku 2010 podle Meredith Whitney negativně ovlivní také reforma finanční regulace a propouštění ve vládním sektoru na lokálních úrovních. „Lokální vlády poprvé ve větším měřítku přistoupí k propouštění, což se projeví na celkovém tempu růstu ekonomiky,“ uvedla. Finanční reforma se pak podle Whitney dotkne zejména střední příjmové skupiny. „Zpomalí rychlost peněz a způsobí odříznutí některých lidí od přístupu k části bankovních služeb, které se pro ně stanou příliš drahými. Vůči přístupu k portfoliu služeb bank se pak tito de facto zařadí k v USA chudým,“ uvedla.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 •  
  22.6.2010 8:46

  Protože seš nesvéprávný. Asi patříš k těm, kteří vlastní nějakou nemovitost a trpí stále syndromem - nemovitosti nahoru - přitom taková blbost. Ekonomika je v totálním srabu a zato, že nepřišel ještě totální kolaps (kterej stejně přijde) vděčíme těm natisknutým penězům. Tak se prober.
  charlie1980
  •  
   22.6.2010 12:53

   nemyslim si, ze by melo dojit znovu k tak vyraznym poklesum jako v roce 2008. Ekonomika je ted utlumena vetsi mirou sporeni,kdy lide vyckavaji na lepsi ceny a ty budou zajimave uz tak pri 10ti procentnim plklesu, takze to o moc vic uz vyklesat nenechaji
   delcop
 •  
  21.6.2010 22:33

  Takovych reci uz tu bylo tolik, ze ctu jen ty, ktere si vylosuju a stejne tomu neverim.
  Ondra
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data