Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strach – Stále hojněji obchodovaný produkt na Wall Street

Strach – Stále hojněji obchodovaný produkt na Wall Street

21.07.2010 7:56

S ohledem na nervozitu, která od pádu banky Lehman Brothers zmítá trhy v modely těžko předvídatelných vlnách schopných vyprodukovat i dvouciferné změny indexů ve velmi krátké době, roste poslední dva roky potřeba investorů ukotvit jejich investice. A kde je poptávka, tam na sebe nenechá nabídka dlouho čekat, proto již firmy jako Citigroup, Deutsche Bank a nově i největší dluhopisový fond na světě Pacific Investment Management Co. (PIMCO) vytvořili strukturované produkty, které obavy z nenadálé ztráty hodnoty investice snižují.   

Dříve okrajové produkty umožňující zajištění proti nečekaným propadům trhů v důsledku nepředvídatelných zpráv nebo paniky se stávají stále oblíbenějšími. Podle odhadu stratégů americké investiční banky Morgan Stanley vzrostl objem prostředků vložených investory do obchodování s deriváty, které spekulují na volatilitu trhu, jen za poslední kvartál na pětinásobek.

Za spouštěče významných propadů trhů jsou podle teorie investora a akademika v jedné osobě – Nassima Nicholase Taleba – tzv. „černé labutě“. Jde o jevy nebo události, které mají široký dopad, jsou velmi nesnadno predikovatelné a zcela popírají veškerá očekávání (více o teorii a jeho tvůrci v sloupku zde). Události schopné spustit výprodeje vedoucí k poklesu (nejen) akciových indexů v řádu procent nedokáží dobře odhadovat běžné obchodní modely vycházející z normálního pravděpodobnostního rozdělení, která vychází z toho, že „normální“ je pohyb indexu v rámci jedné obchodní seance v průměru o +/- čtvrt procenta.

S tržním využitím produktů zajišťujících před nečekanými události začal N. N. Taleb již před více než deseti lety ve svém hedge fondu Empirica LLC, který vedl po dobu šesti let. Zvýšený výskyt „černých labutí“ v poslední době vedl mnohé investiční společnosti k změně pohledu na tento opomíjený fenomén a k adaptaci investičních strategií a nabízených produktů. „Každý si již začíná uvědomovat, že cesta k zotavení bude mnohem delší a mnohem obtížnější,“ uvedl William Cunningham, šéf úvěrových strategií a výzkumu investiční divize banky State Street Corp. a dodal, že tak „křehkou a zranitelnou“ situaci na trzích ještě nezažil.

Spolu s nárůstem poptávky však adekvátně roste i cena forem zajištění před nenadálými propady. Podle informací agentury Bloomberg, museli v červnu investoři za opci spekulující na propad indexu S&P 500 o 23 procent vůči dubnovým maximálním hodnotám zaplatit o 75 procent více než u srovnatelné opce spekulující na růst. Tato prémie byla největší v historii měření agentury a společnosti OptionMetrics LLC.

Deutsche Bank již zareagovala na chuť trhu po „jistotě“ a v současnosti nabízí možnost zajištění proti nepředvídatelným jevům vložením prostředků do indexu, který nabývá na hodnotě při růstu investory očekávané volatility podkladového ukazatele, jímž je amerického akciového indexu S&P 500. Podobné služby začala, především institucionálním investorům, poskytovat i americká bankovní skupina Citigroup, která před dvěma měsíci najala nové pracovníky a vytvořila samostatnou novou divizi specializovanou na tento typ zajištění před „nepravděpodobnými riziky“.

Poslední v řadě významných tržních hráčů, kteří reagují na příležitost vydělat na strachu ovládajícím vývoj na trhu, je fond PIMCO, který spravuje aktiva za více než bilion dolarů. Tento největší dluhopisový fond na světě hodlá investorům nabídnout produkt slibující ochranu před poklesem trhu přesahující 15 procent.

Stratégové americké banky Goldman Sachs však nedávno varovali investorskou obec před přeplácením hedgových derivátů s tím, že více než extrémním scénářům je radno věřit strategiím poskytujícím zabezpečení před delším obdobím slabého ekonomického růstu, který ušetří finanční systém a dolehne pouze na nejrizikovější tituly. „V jachtařském slovníku, investoři platí příliš velké prémie za zajištění proti nenadále bouři místo toho, aby se zajistili proti delšímu bezvětří,“ uvedl Alberto Gallo, stratég Goldman Sachs, a dodal, že současná situace nahrává nákupu dluhopisů.

(Zdroj: Bloomberg, AP, Goldman Sachs)


Váš názor
  •  
    21.07.2010 10:10

    stane se :-) http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=typ&Hledej=Hledej
    typ
Aktuální komentáře
27.11.2020
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)