Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Povodně, rozpočet a daně

Povodně, rozpočet a daně

11.8.2010 16:01
Autor: David Marek

Českou republiku letos postihly již tři povodně. Poslední minulý víkend smetla sever Čech a zanechala vysoké škody. Dosavadní odhady škod na Liberecku mluví zhruba o 5 miliardách korun, přičemž zhruba polovina škod vznikla na veřejném majetku. O pěti miliardách se mluvilo také v souvislosti s květnovými záplavami na Moravě a ve Slezsku, kde lze očekávat podobný podíl škod na veřejném majetku. Jak tyto škody pokrýt?

Ve státním rozpočtu je podle ustanovení zákona č. 128/2000 Sb. vytvářena vládní rozpočtová rezerva v minimální výši 0,3 procenta z celkových rozpočtovaných výdajů. Letošní rozpočet počítá s výdaji 1 185 miliard korun a vládní rozpočtová rezerva činí 3,654 miliardy korun. Na pokrytí všech škod by tedy letošní rezerva stačit nemusela.

Patrně proto se objevil návrh na změnu daně z příjmu fyzických osob snižující základní slevu na dani o 100 korun měsíčně. Dosud byly přímé daně pro vládní koalici tabu, povodně tuto hráz prolomily. Nicméně řešení by mělo být raději systémové a dlouhodobé místo narychlo vymyšlené stokorunové daně povodňové solidarity.

Na prvním místě by měla být otázka, zda je vládní rozpočtová rezerva dostatečná, a pokud nikoli, o kolik by se měla zvýšit. Druhým krokem by mělo být nalezení způsobu financování této rezervy. Bude se škrtat někde jinde v rozpočtu nebo zvyšovat daně, případně které? A to vše by mělo být zasazeno do celkového rámce hospodářské politiky.

Konkrétně by navrhované stokorunové snížení slevy na dani mělo zvýšit celkové inkaso daně z příjmu fyzických osob zhruba o 4,7 miliardy korun (podle našeho vlastního modelu daňového systému), z toho do státního rozpočtu by mělo směřovat asi 3,1 miliardy korun. Pokud by vše směřovalo do vládní rozpočtové rezervy, zvýšilo by jí to na 6,7 miliardy korun, tj. 0,5-0,6 procenta celkových rozpočtových výdajů.

Tlak na snižování výdajů bude enormní i bez zvýšení vládní rozpočtové rezervy. Nezbytný rozsah rozpočtové konsolidace nabádá k úvaze, zda by zátěž alespoň částečně neměly nést také daně. Například majetkové, spotřební daně či sblížení sazeb DPH nabízí prostor ke zvýšení rozpočtových příjmů. Pokud bychom chtěli zvýšit příjmy veřejného sektoru o 5-10 miliard, můžeme například zvýšit sníženou DPH o 1 procentní bod (výnos: 7,5 mld. Kč) nebo daň z příjmu právnických osob o 1 procentní bod (výnos: 7 mld. Kč). Pokud bychom chtěli použít daň z příjmu fyzických osob, lze použít navrhované snížení slevy na dani o 100 korun, ekvivalentním krokem z pohledu daňového inkasa je zvýšení sazby daně o 0,3 procentního bodu.

Rozdíl v obou řešeních prostřednictvím daně z příjmu fyzických osob je ovšem ve změně progrese daňového systému. Je něco jiného, když zaplatí o sto korun na daních více člověk s měsíčním příjmem 15 tisíc nebo 150 tisíc korun. Předtím, než se sáhne na tuto daň, měla by mít vláda jasno ve dvou otázkách: kolik chce z této daně získat a jaká progrese odpovídá její představě o „společenské spravedlnosti“ s přihlédnutím k distorzím, které daňový systém v ekonomice vytváří.


Váš názor
 • to David Marek
  12.8.2010 8:13

  Jako daňař a studující ekonom hodnotím tento příspěvek ***** (pěti hvězdičkami) za skvělé podání problematiky dnešních dní, jež stojí za velmi zodpovědnou úvahu i diskusi. O tom zda vybrat či nevybrat onu "stokorunu" tímto způsobem se mohou vést velké polemiky. Jak však bylo řečeno, nejlepším způsobem jak přinést finance do rozpočtu veřejných, resp. nyní rozpočtů samosprávných celků (k nápravě povodňových škod) aniž by utrpěl státní rozpočet, by bylo ideální změnit konstrukci výpočtu daně z nemovitostí v hodnotový typ od typu výměrového (resp. zastavěné plochy).
  KONTO
  • Re: to David Marek
   26.9.2010 11:08

   Jako nejen daňař s doktorátem z finací hodnotím Markův článek jako nedůsledný a matoucí. Faktem, na který nedávno poukázal pan Cable a včera pan Volcker (tak trochu objevují Ameriku), je odtržení platů od výkonů (zejména udržitelných, nikoli krátkodobých). To čeští ekonomičtí hvězdopravci nevidí nebo spíše vidět nechtějí. Nikomu se nechce vrátit se k progresi zdanění individuálních příjmů v jednoduché dvoupásmové podobě (plus nezdanitelný základ). Zatímco lidé příjmově kolem velmi širokého mediánu vesměs kmitají, aby se poctivě uživili jako zaměstnanci, nezanedbatelná skupina rozhodovatelů na různých úrovních se platově vymkla situaci, když inkasuje bonusy nad úroveň nárůstu výnosů, ale nenese adekvátní podíl na ztrátách. Přitom progresivní sazba na individuální příjmy nedělá nic jiného než že odebírá tyto od reálu odtržené bonusy, jež nejsou jejich příjemci investovány obecně (veřejně pareto) efektivním způsobem. Takže nikoli zvýšení a sjednocení sazeb DPH (to až nakonec), ale především progresivní zdanění příjmů jednotlivců a podstatné zvýšení daní z nezemědělských ekonomicky využitých pozemků. Ale to by se ke znalostem musela připojit i ochota sdělovat a respektovat fakta, ne pohádky...
   pje
   • to pje
    28.12.2010 11:47

    Můžete či můžeš mi napsat na mail konto@seznam.cz? Díky.
    KONTO
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)