Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst malý, zisky velké?

Růst malý, zisky velké?

20.08.2010 18:21

Zisky se od ekonomiky USA již před delší dobou úspěšně odtrhly díky snižování nákladů, omezení investic a geografickému složení výnosů společností obchodovaných na burze v USA a dalších významných ekonomikách. Trochu to ale připomíná onen příběh odtržení zemí BRIC od západních ekonomik. Tolik má kruhově referenční citace sebe sama; následuje pár dalších úvah na téma schopnosti zisků táhnout růst cen akcií ve slabé ekonomice.

Zisky by měly na ekonomický cyklus reagovat citlivěji než mzdy ze dvou základních důvodů. Firmy většinou používají finanční páku, změna poptávky měnící provozní zisk se tak na ziscích čistých projeví přesně v duchu tohoto výrazu – zapáčeně. K této páce finanční se přidává páka operační. Mzdy by díky své malé flexibilitě měly zisky dohánět, zejména co se týče pohybu směrem vzhůru (jejich malá flexibilita směrem dolů je jedním z klíčových mikro i makro problémů).

Následující grafy ukazují vývoj podílu mezd a zisků na HDP v USA:

1Sous


Na první pohled je patrné, že poměry mají daleko ke stabilitě, což je odrazem výše uvedeného. Stejně tak je možno vidět dlouhodobý U-trend u zisků a obrácený u mezd.

Nyní výpočet na ubrousku od svačiny, ukazující co se tak na základě minulosti dá čekat: Pokud se podíváme na nejvyšší výkyvy podílu zisků, můžeme zhruba říci, že rekord je zvýšení podílu zisků o cca 3 procentní body během cca pěti let (v jednom cyklu). Pokud nyní jsou cca na 8 % podílu a během pěti let se dostanou 11 % (tedy zase růst o optimistické 3 pb) a ekonomika během těchto třech let vzroste o 10,5 % (ročně o 2,5 %), růst zisků za těchto pět let dosáhne 52 %. Tedy asi 9 % ročně.

Samozřejmě že jde o lehce zatratitelný výpočet, obchodované společnosti navíc nejsou reprezentativním vzorkem společností napříč celou ekonomikou (více exportují, atd.). Určitý vhled do toho, jak moc se zisky mohou dlouhodoběji odtrhávat od ekonomiky to ale poskytuje. Nyní se přitom očekává, že zisky společností z indexu S&P 500 porostou o více než 30 %. Do koce roku budou tyto odhady znatelně sníženy, ale i tak na následující roky možná moc nezbývá.

Za zmínku stojí, že pokud USA chtějí, aby výraznou roli při jejich oživení hrály exporty (to ostatně dnes chtějí všichni, což samo o sobě dost vypovídá o reálnosti těchto přání), musí jít stejnou cestou jako Německo. Exportní výjimečnost Německa plyne jednak z dlouho budované kvality a jednak z relativní cenové dostupnosti, respektive nákladové konkurenceschopnosti (relativně k oné kvalitě, kterou je většinou třeba vnímat v širším slova smyslu). Ta je do značné míry dána schopností a ochotou Němců tlumit mzdové požadavky, v důsledku čehož v minulých letech došlo k významnému nárůst podílu zisků na HDP Německa a naopak poklesu podílu mezd. Není to ale tak jednoduché – vedle přirozené neochoty nechat si sáhnout na naše odměny (by´t v relativním vyjádření) jsou tu neodbytné argumenty o vztahu mezi slabou poptávkou a stagnujících mzdách, respektive příjmech. Na ty zatím v USA slyší stále více, než v Německu. A určitý negativní vztah mezi stimulací domácí poptávky a exportní konkurenceschopnosti tu jistě je, ať již hovoříme o Číně, Německu, či USA. První dvě země se ale jen nechtějí vzdát toho, co mají, ta třetí stále sní o tom, že bude mít vše. To již je ale z jiného soudku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2024
12:51Preview výsledků ČEZ za rok 2023: Slabší trading, cenové stropy a windfall tax stlačí zisk, dividenda dosáhne až 56 Kč  
11:23Japonský jen slábne i s vyššími sazbami. Akcie v Evropě beze směru  
11:06Jan Bureš: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
10:05Unilever oddělí podnikání se zmrzlinou do samostatného podniku a zruší 7500 míst
9:10Rozbřesk: Tuzemská inflace hluboko pod průměrem EU, nervózní koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:43Japonsko opustilo režim záporných sazeb, Nvidia představila nové čipy a futures jsou v červeném  
8:05Japonská centrální banka po 17 letech zvedla základní sazbu
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení