Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Levné půjčky zatím ekonomice nepomohly. Proč firmy hromadí hotovost?

Levné půjčky zatím ekonomice nepomohly. Proč firmy hromadí hotovost?

04.10.2010 17:31

Zatímco domácnosti a malé podniky stále na půjčku ve většině případů nedosáhnou, velké mezinárodní korporace se bohatě obkládají hotovostními polštáři. Vystavují dluhopisy v řádech miliard dolarů, přitom jen málo z nich získané peníze skutečně směřuje tam, kam vláda zamýšlela - do ekonomiky. Při extrémně nízkých sazbách raději tvoří tučné zásoby a vyčkávají, protože se jim to zkrátka vyplatí.

Takový vývoj připomíná známou otázku s vejcem a slepicí: společnosti tvrdošíjně šetří a čekají, až se ekonomika rozhýbe, k tomu ale jen tak nedojde, nezačnou-li velké firmy utrácet. Schopnost politiků ekonomiku stimulovat se tak ukazuje jako značně omezená. Fed udržuje sazby takřka na nule již téměř dva roky a umožňuje tak korporacím emitovat balíky bondů, jejichž výnosy se pohybují okolo jednoho procenta, i níže. Ty ale hozenou rukavici neposílají dál v podobě investic a tvorby pracovních míst. Nízké sazby tak v konečném důsledku zapůsobily zatím spíše negativně v podobě snižování hodnoty úspor domácností. „Společnosti mají prospěch z půjčování a zadržování hotovosti, na ekonomiku to ale zatím pozitivně nijak nedolehlo,“ přitakává ekonomka Credit Suisse v New Yorku Dana Saporta.

Společnosti aktuálně zadržují celkem 1,6 bilionu dolarů v hotovosti, tedy mírně přes 6 % jejich celkové hodnoty aktiv. V prvním čtvrtletí letošního roku činil poměr 6,2 %, nejvýše od roku 1964, kdy byl o dvě desetinky výše. Kdy se ale firmy rozhodnou tyto peníze reálně utrácet, tj. konkrétněji řečeno, kdy začnou opět přijímat nové zaměstnance, je aktuálně tou hlavní otázkou v době mírného oživování za stagnujících, či dokonce stále se zhoršujících, podmínek na trhu práce (na tom americkém je aktuálně téměř 15 milionů oficiálně hlášených nezaměstnaných).

Investice do vybavení a softwaru vzrostly za první pololetí meziročně o pětinu, což je podle ekonomů stále nesrovnatelné s předkrizovou úrovní. Michael Gapen z Barclays Capital se domnívá, že tyto nové investice mohou firmám sloužit spíše ke zefektivnění výroby a dalšímu krácení pracovních míst, navíc investice do rozšiřování kapacit stále stagnují. Zatím se firmy snad obávají druhé recese nebo příliš pomalého růstu, který neučiní z žádné potenciální investice dostatečně výhodnou. Až se ovšem vrcholní manažeři rozhodnou uvolnit svému podnikání otěže, jimi řízené korporace budou silné, dobře kapitalizované a připravené na energický nástup na trhy.

Levné peníze mohou mít namísto tvorby pracovních pozic další důsledky, s nimiž tvůrci politik nepočítali. Některé firmy využívají hotovost nabytou na dluhopisových trzích k tomu, aby si takzvaně daly do pořádku vlastní finance. Microsoft uvedl, že hotovost směruje na zpětný odkup svých akcií a jiné společnosti jí financují své dlouhodobé závazky nebo akviziční činnost. To vše může přinést prospěch akcionářům a zredukovat dlouhodobé firemní náklady, viditelný vliv na snižování nezaměstnanosti a podporu ekonomického růstu však aby pohledal.

V případě společnosti Microsoft, která si zářijovou emisí dluhopisů přišla na 4,75 miliardy dolarů při sazbě 0,875 procenta, může jít mimo jiné o snahu daňové optimalizace, domnívá se analytik Moody’s specializující se na Microsoft, Richard J. Lane. Kdyby Microsoft skutečně potřebovala hotovost, mohla si ji vytáhnout z jednoho ze svých zahraničních provozů, ale „půjčení nových peněz na dluhovém trhu je nyní levnější, než si převést své vlastní prostředky ze zámoří,“ argumentuje Lane. Podobnou strategii potvrzuje i společnost DuPont Company, která ve zprávě uvedla: „Současné prostředí nízkých sazeb nabízí skvělou příležitost k refinancování našich dlouhodobých závazků za výhodnějších cen“.

Podle dat společnosti Dealogic si americké společnosti půjčily od začátku roku již 488 miliard dolarů, o 7 procent více než za celý loňský rok, a jsou tak na cestě k překročení rekordu z roku 2007 ve výši 589 mld. USD.


(Zdroj: NYT)


Váš názor
  • Microsoft a dividendy
    04.10.2010 23:37

    Nezapomínjete, že kdyby chtěl použít peníze v zahraničních pobočkách na dvidendy, musel by hotovost nejříve stáhnout do USA. Tam by musel platit daň z příjmu. I když by využil zápočtu daně odvedené v zahraničí, stejně by měl z jeho phledu zbytečné daňové náklady. Tak to raději řeší touto cestou. Vůbec se mu nedivím.
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu