Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: Euro čeká velká zkouška. Ohledně USA zůstávám ale „býkem“ a poohlížím se po akvizicích na Blízkém východě

Buffett: Euro čeká velká zkouška. Ohledně USA zůstávám ale „býkem“ a poohlížím se po akvizicích na Blízkém východě

13.10.2010 15:33

Dopady finanční krize a následné recese budeme pociťovat „po dlouho dobu“, ačkoli to nejhorší už je za námi, uvedl Warren Buffett, miliardář a investor, jehož komentáře k ekonomickému dění se staly mediální stálicí. „Postupujeme po velmi malých krůčkách, ale správným směrem,“ řekl na adresu Spojených států. Eurozónu podle něj čeká velmi nejistá budoucnost.

Buffett již v září uvedl, že je ohledně americké ekonomiky „velkým býkem“ a zopakoval, že jeho investiční fond Berkshire Hathaway již přijímá nové zaměstnance. Naproti tomu euro podle něj čelí „skutečné výzvě“ poté, co vykázalo největší čtvrtletní posílení za osm let. Je to zkouška a Evropa jí zatím neprošla, řekl Buffett, podle něhož ani finanční balík ve výši 750 miliard eur, který eurozóna vyčlenila na pomoc slabším zemím regionu, nevyřeší problémy způsobené rozdíly mezi jednotlivými státy unie. „To je skutečná výzva, když se snažíte integrovat tolik zemí s rozdílnou kulturou a přístupy k fiskální politice, aby sdílely společnou měnu.“

Investor, který dříve sázel na pokles dolaru, upozornil na všeobecná rizika spojená s měnovými uniemi, když řekl, že země, která se vzdá možnosti provádět samostatnou měnovou politiku, výrazně zvyšuje riziko svého defaultu. „Pokud můžete tisknout vlastní peníze, default vám nehrozí,“ řekl Buffett. Ředitel výzkumu devizového obchodování GFT Forex Boris Schlossberg hodnotí Buffettova slova jako předvídavá. „Warren Buffett se na problém dívá z mnohem dlouhodobější perspektivy – je evidentní, že strategické problémy v eurozóně vyřešeny nejsou a stále hrozí, že fiskální krize na periferii regionu bude euro nadále sužovat.“ Buffett v letech 2005 a 2006 uvolnil pozice sázející proti dolaru a podle některých může nyní přistoupit k podobné strategii právě na euru. Na měnových obchodech vydělala společnost Berkshire 1,84 miliardy dolarů v roce 2004 a prodělala ztrátu 955 mil. USD v roce 2005.

Berskshire v roce 2006 koupila izraelskou strojní společnost Iscar Metalworking a údajně hledá další akviziční příležitosti. „Rádi bychom koupili velkou nezávislou společnost v Izraeli nebo jiné zemi v regionu,“ řekl investor, který se hodlá poohlížet také v Japonsku a Indii. Právě Izrael je středem Buffettova zájmu. Ekonomika země se z globální krize vymanila rychleji než většina vyspělých zemí a tamní centrální banka počítá v letošním roce s 4% růstem HDP oproti 0,8% růstu v loňském roce. „Pokud směřujete na Blízký východ za ropou, Izrael vynechejte, pokud ale hledáte mozky, jste v Izraeli správně,“ řekl investor.

Warren Buffet je globálně třetím nejbohatším člověkem a jeho Berskshire zaměstnává více než 200 tisíc lidí v oborech pojišťovnictví, stavebních materiálů a spotřebního zboží. V roce 2009 jeho firma propustila zhruba 20 tisíc zaměstnanců, prohlásil však, že „Amerika má ty nejlepší dny teprve před sebou“, a v listopadu řekl, že „úvěrová krize polevila“.

Ohledně situace eurozóny se s Buffetten shoduje ekonom a nobelista Joseph Stiglitz, který v posledních měsících opakovaně varoval před příliš přísnými fiskálními škrty, které především v Evropě narušují proces zotavování. EU je tak podle něj na pokraji další recese a ohrožuje budoucnost eura jako společné měny. Ekonom v minulém týdnu pokáral také centrální banky Fed a ECB, které podle něj svou extrémně uvolněnou monetární politikou matou trhy a destabilizují systém mezinárodního obchodu.

Americká ekonomika letos výrazně zpomalila a míra nezaměstnanosti se stabilně udržuje blízko deseti procentům, Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) však prohlásil oficiálně americkou recesi za skončenou. Podle NBER začala recese v USA v prosinci 2007 a skončila červnem loňského roku, byla tak nejdelší od druhé světové války. Současné zpomalování ekonomické aktivity však zvyšuje obavy z možného dalšího poklesu – v posledním čtvrtletí loňského roku rostlo HDP americké ekonomiky 5% tempem, v prvních třech měsících letošního roku přidávalo 3,7 % a ve druhém kvartále již rostlo jen 1,7% tempem.


(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m