Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vlna akvizic slábne, firmy tlačí nejistý výhled ekonomiky

Vlna akvizic slábne, firmy tlačí nejistý výhled ekonomiky

18.10.2010 17:23

Vlna fúzí a akvizic začíná slábnout s tím, jak se manažeři světových společností začínají obávat zhoršující se důvěry na trzích. Pokračující úsporná opatření, zvyšování daní, měnové konflikty i zásahy regulátorů podemílají důvěru v globální makroekonomický vývoj a snižují chuť k akviziční činnosti, ačkoli dostupnost financování se zlepšuje, píše deník FT. Mezi diskutovanými kontrakty, ze kterých sešlo jen v minulém týdnu, lze jmenovat britskou banku HSBC , která ukončila jednání o koupi kontrolního podílu v jihoafrické Nedbank Group za 7,3 miliardy dolarů. Čínský chemický gigant Sinochem ustoupil od své předchozí snahy o nepřátelské převzetí kanadského výrobce průmyslových hnojiv Potash , na čemž měl údajně podíl problém se zajištěním státní finanční podpory případné koupi.

Z průzkumu společnosti Ernst & Young, který hodnotí míru důvěry na kapitálovém trhu z hlediska podnikatelských podmínek pro dalších šest měsíců z pohledu tisícovky ředitelů firem, vyplývá, že globálních společností, které v současnosti aktivně hledají akviziční příležitosti, je méně než čtvrtina. „Chuť k akvizicím a synergickým konsolidacím jako strategii růstu je převážena obavami z makroekonomického výhledu a tržní volitality,“ uvedl Philip Noblet z divize evropských akvizic v Bank of America Merrill Lynch.

Současná zjištění tak ukazují na výrazné zhoršení nálady, která mezi lídry společností panovala během předchozích šesti měsíců, když 38 procent z nich dříve uvedlo, že hromadící se hotovost v bilanci hodlají využít k akvizičnímu růstu. Za první tři kvartály letošního roku dosáhla hodnota celosvětového objemu fúzí a akvizic 1,75 bilionu amerických dolarů, což znamenalo 21% nárůst oproti stejnému období před rokem.

„Při současné nejistotě je obtížné dosáhnout shody ohledně valuace a struktury transakce,“ uvedl Matthew Ponsonby, šéf M&A divize pro Evropu v Barclays Capital. Podle šéfa equity týmu společnosti BlackRock, Richarda Turnilla, by akvizicím měly předcházet investice do vlastní podnikatelské činnosti, tedy kapitálových výdajů, nebo snaha o výplatu části výnosů akcionářům. „Pokud jdou manažeři do vnější akviziční činnosti dříve, než investují do vlastního podnikání, vysílají jasný signál, že nevidí velký potenciál v organickém růstu firmy. Investoři akviziční činnost neoceňují, jejich reakce na velké kontrakty v letošním roce byla negativní,“ míní Turnill.

Nejistota ohledně ekonomické situace zasáhne kromě akviziční činnosti pravděpodobně také objem primárních emisí akcií. Podle studie společnosti PricewaterhouseCoopers se ve třetím kvartále letošního roku uskutečnilo v Evropě 86 IPO, které vynesly celkem 2,479 mld. EUR. To představuje zhruba dvojnásobek oproti hodnotě za stejné období předchozího roku, ale jen necelou třenu hodnoty primárních emisí ve druhém kvartále letošního roku. "Vidíme určité náznaky optimismu pro poslední čtvrtletí letošního roku a celý rok 2011 s tím, jak se na evropské burzy chystají velké emise. Oživení na evropských trzích IPO však nebude udržitelé, pokud investoři neuvěří v pevnost hospodářského zotavení. To platí i pro pražskou burzu, kde záměr provést IPO v příštím roce potvrdilo několik společností," uvedl odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Audit Petr Podlipný.

Letos vstupuje na pražskou burzu společnost Fortuna Entertainment Group N.V, jejíž nabídka akcií představuje první IPO sázkové společnosti na trzích v regionu střední a východní Evropy. Kotační výbor BCCP již rozhodl o přijetí emise na hlavní trh burzy, poprvé se bude titul obchodovat v pátek 22. října, a to v rámci obchodního segmentu SPAD i v rámci automatických obchodů (základní informace pro investory se dočtete ZDE).

(Zdroj: FT, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data