Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bogdanka odmítá nabídku NWR na převzetí za 3,4 mld. PLN

Bogdanka odmítá nabídku NWR na převzetí za 3,4 mld. PLN

21.10.2010 8:49

(aktualizováno 10:21)

Představenstvo černouhelného dolu Bogdanka (106,7 PLN, 1,23%) odmítlo nabídku na převzetí od společnosti New World Resources. Při ceně 100,75 PLN za jednu akcii firmy ji totiž považuje za „drasticky nízkou“.

„Management nevidí v nabídce žádný finanční přínos,“ vysvětlilo vedení firmy v dnešním prohlášení a dodalo, že nabízená cena je pod férovou hodnotou těchto aktiv. O rozhodnutí cílové firmy nepodpořit nabídku NWR (221 CZK, 1,05%) již ráno spekuloval polský deník Parket. Mluvčí společnosti NWR Joe Cook pro agenturu Bloomberg uvedl, že společnost bude reagovat na kroky představenstva "jak se sluší".

"Poslední zpráva snížila pravděpodobnost úspěšného převzetí. Pro NWR by mohla být mírně negativní, jelikož akcie těžařské společnosti po ohlášení nabídky posílily," zhodnotil zprávu Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance.

NWR při ohlášení nabídky na převzetí dolu Bogdanka podmínila realizaci transakce získáním alespoň 75 procent akcií. Největšími akcionáři dolu Bogdanka jsou v současnosti podle informací agentury Bloomberg otevřené podílové fondy Aviva (14,74 %), PZU Zlota JS (9,76 %), ING (7,84 EUR, -0,17%) (9,63 %) a Amplico (5,1 %), zbylé podíly nepřesahují 5% úroveň. Většina z těchto významnějších akcionářů se již dříve nechala slyšet, že považuje nabídku NWR za příliš nízkou. Některé banky podle Parkietu tvrdí, že hodnota jedné akcie Bogdanky může být až 200 zlotých. "Vzhledem k emisní ceně ve výši 48 zlotých před necelým rokem a k současnému kurzu blížícímu se 107 zlotých se může ukázat, že je to reálné," cituje deník nejmenovaného bankéře.

„Hlavní akcionáři se již ohledně ceny (nedostatečná nabídnutá prémie) vyjádřili s obavami, přičemž odmítnutí managementu by mohlo mít za následek zavrhnutí akvizice i ze strany akcionářů. Jak již uvedlo vedení NWR, společnost nehodlá svoji nabídku zvyšovat, avšak dokud nebude oficiálně zrušena, nelze kategoricky vyloučit riziko přeplacení nebo ředění hodnoty akcií (v případě vydání nových na zaplacení transakce),“ píše ve zprávě pro investory Peter Csaszar, analytik KBC Securities.

Polský list Parkiet již dříve v tomto týdnu citoval finančního ředitele NWR Marka Jelínka, který uvedl, že NWR se nechystá v případě odmítnutí ze strany akcionářů dolu Bogdanka dále navyšovat stávající nabídnutou cenu. "Cenu se nechystáme navyšovat v případě, že akcionáři Bogdanky odmítnou naši nabídku znějící na 100,75 PLN/akcie," uvedl finanční ředitel Jelínek.

Nabídka NWR bude závazná počínaje 25. říjnem 2010 po dobu 30 dní. Úvodní třicetidenní akceptační lhůta může být v konkrétních případech stanovených polským právem prodloužena až na celkových 120 dní. Společnost New World Resources (NWR) svolala na 24. listopadu mimořádnou valnou hromadu akcionářů. Hodlá zde své podílníky informovat o plánu na převzetí polského černouhelného dolu Bogdanka , aby následně o budoucnosti a případném financování akvizice rozhodli.

Generální ředitel společnosti Bogdanka Miroslaw Taras po odmítnutí nabídky NWR uvedl, že díky lepším podmínkám na trhu nevylučuje výplatu dividendy za rok 2010. Firma podle něho sama sebe vnímá jako „konsolidovaný střed“ polského uhelného sektoru a mohla by financovat budoucí akvizice vydáním nových akcií.

(Zdroj: Bloomberg, Parkiet, NWR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data