Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ćínský tisk: Čína zřejmě zvýší úroky již tento víkend

Ćínský tisk: Čína zřejmě zvýší úroky již tento víkend

07.12.2010 10:42
Autor: ČTK

Čína zvýší své oficiální úrokové sazby již tento týden a příhodnou dobou bude nadcházející víkend. Napsal to dnes čínský ekonomický list China Securities Journal. Peking nyní přechází k obezřetné měnové politice, aby ve druhé největší světové ekonomice zkrotil nebezpečně rostoucí inflaci. Čínská centrální banka zvýšila úroky překvapivě již v říjnu, což bylo jejich první zvýšení od roku 2007.

List v článku s palcovým titulkem na přední straně uvedl, že nadcházející víkendový týden nabízí pro centrální banku příhodnou chvíli ke zvýšení sazeb. V pondělí totiž vychází zpráva o listopadovém vývoji spotřebitelských cen, která zřejmě ukáže další nárůst inflačních tlaků.

Ekonomové čekají za listopad nárůst meziroční inflace na 4,7 procenta, nejvyšší úroveň za 27 měsíců, z říjnových 4,4 procenta. Vládu přitom eminentně znepokojuje to, že prudce zdražují zejména potraviny.

Centrální banka minulý týden sdělila, že v souladu s rozhodnutím politbyra opouští dosavadní mírně uvolněnou měnovou politiku a přechází k politice obezřetné, což bude zahrnovat i postupné zvyšování úroků. Centrální banka zatím jen zvyšovala povinné minimální rezervy komerčních bank, čímž odebírala ze systému peněžní přebytky, inflace však pod tlakem silného ekonomického růstu dál zrychluje.

Zvýšení úroků však může do Číny přitahovat nový příliv zahraničních krátkodobých investic, "horkých peněz", což by mohlo inflaci ještě posílit. Vláda tak zřejmě přispěje k přitvrzení měnové politiky uplatněním limitů na bankovní úvěry. List Shanghaj Securities dnes uvedl, že čínské banky v listopadu rozpůjčovaly 600 miliard jüanů (1,7 bilionu Kč) a kumulovaný objem úvěrů za letošní rok již přesáhl celoroční vládní plán 7,5 bilionu jüanů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data