Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Strážci dluhopisového trhu stále neviditelní, ztráty z krize zase viditelné až moc

Krugman: Strážci dluhopisového trhu stále neviditelní, ztráty z krize zase viditelné až moc

24.1.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Co způsobuje fluktuace výnosů dlouhodobých dluhopisů v USA? Paul Krugman vysvětluje: Představme si investora, který přemýšlí, zda si koupit dluhopis krátkodobý či dlouhodobý. Pokud odhlédne od rizika, vybere si dluhopis, který v následujících deseti letech přinese vyšší výnos. To znamená, že musí porovnat výnos desetiletého dluhopisu s očekávanými krátkodobými výnosy.

Krátkodobé výnosy ovlivňuje politika Fedu, nyní leží víceméně na nule, ale v budoucnu porostou. Tento růst závisí na tempu oživení a následně na zvyšování sazeb centrální bankou. To způsobuje korelaci viditelnou v grafu – červeně je vyznačen výnos desetiletých dluhopisů a modře nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti:

KR1


Žádosti o podporu představují vedoucí indikátor změn na trhu práce a hrubý indikátor ekonomického vývoje. I tak je však patrný pokles výnosů při růstu žádostí, kdy se lidé domnívali, že může přijít i druhá deprese. Pak výnosy vzrostly, když se situace zlepšila, a opět klesaly po většinu roku 2010, kdy oživení ztrácelo na síle. A když se data v poslední době začala trochu zlepšovat, výnosy začaly znovu růst. A to je tak asi celé. Strážci dluhopisového trhu jsou stále neviditelní.

Paul Krugman také poukazuje na blog Menzie Chinna s grafem ukazujícím vývoj potenciálního produktu a produktu skutečného:

KR2

V souvislosti se vzniklou produkční mezerou Krugman připomíná, že její velikost odpovíd jeho odhadům z roku 2009. Ty ho vedly k varování, že fiskální stimulace nebude dostatečná. Podle Congressional Budget Office dosáhne rozdíl mezi tím, co by ekonomika mohla generovat a tím, co skutečně vytvoří, 2,9 biliónu dolarů.

Krugman na toto poptávkové téma volně navazuje v dalším příspěvku na svém blogu, kde kritizuje názor, že ekonomický cyklus způsobují poptávkové šoky:

Pokud je inflace výsledkem toho, že se příliš mnoho peněz honí za příliš malým objemem zboží, proč není ekonomický pokles, během něhož klesá nabídka zboží, spojen s rostoucí inflací, namísto inflace klesající? Proč existuje tak silná korelace mezi nominálním a reálným HDP? Proč existují tak silné důkazy, že pokud se centrální banka rozhodne zpomalit ekonomiku, ekonomika skutečně zpomalí? A jaký máme důkaz, že během boomu dojde k poškození produkční kapacity ekonomiky? Skutečný svět totiž funguje tak, jak tvrdil Keynes a Friedman - cyklus je tažen poptávkou.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data