Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věci veřejné chtějí vyšší zdanění firem a zrušit zdanění dividend, nebrání se zrušení stravenek

Věci veřejné chtějí vyšší zdanění firem a zrušit zdanění dividend, nebrání se zrušení stravenek

01.04.2011 12:01, aktualizováno: 1.4. 15:33
Autor: ČTK

Aktualizováno

Koaliční Věci veřejné navrhují v rámci daňové reformy zvýšení daně z příjmu právnických osob o jeden procentní bod na 20 procent. Jako kompenzaci navrhují zrušit daň z dividend. Změny chtějí od roku 2013. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval poslanec VV Michal Babák. Věci veřejné se nebrání zrušení daňového zvýhodnění stravenek, ale v takovém případě chce zavést daňový bonus pro zaměstnance 6000 korun ročně. Člověk i s nulovými daněmi by tak na rozdíl od daňové slevy od státu peníze získal. VV chtějí rovněž ponechat daňové zvýhodnění hypoték.

Ministerstvo financí v rámci reformy navrhuje ponechat zdanění firem na 19 procentech a zachování daně z dividend. Firmy ale budou mít slevu na dani ve výši sražené daně z dividend. Zrušení daně z dividend bylo podle MF jednou z možností, ale úřad nakonec zvolil možnost, že vyplacená dividenda bude moci být uplatněna v následném zdaňovacím období jako sleva na dani.

"Výše daňové sazby nebude ovlivňovat negativně podnikání v ČR a předpokládaný výnos zhruba sedm miliard korun bychom použili na opravu silnic. Chceme to kompenzovat zrušením daně z dividend. Nesouhlasíme pouze se slevou, jak navrhuje ministerstvo. Zdá se nám to zbytečně komplikované," uvedl Babák.

Návrh na zrušení zdanění dividend od VV by se týkal všech. Snahou je podle ministra dopravy Víta Bárty i v souvislosti s důchodovou reformou podpořit střední třídu a její snahy spořit si na stáří. Návrh MF je podle něj o tom, že firmy na tom budou lépe. "My to chceme tak, že každý, kdo si koupí akcii, bude osvobozen od daně. To považujeme za zásadní, i když se bavíme o důchodové reformě," uvedl.

Bárta soudí, že investování do akcií je zásadní pro stimulaci českého podnikatelského prostředí i pro kultivaci střední třídy. Střední třída je přesně ta, která by měla mít největší prostor investovat právě tímto způsobem. "Střední třída potřebuje v tomto daňově zvýhodnit, a to je náš nástroj," uvedl Bárta. Zároveň upozornil, že záměrem VV není v rámci daňové reformy předkládat návrhy, které by negativně ovlivnily vývoj státního rozpočtu.

"Úplné zrušení daně z dividend by přímočařeji podpořilo kapitálový trh v České republice, který je stále tak trochu popelkou. Ze zvýšení firemní daně o jeden procentní bod by firmy jistě radost neměly, zároveň ovšem nejde o žádnou tragédii a ohrožení konkurenceschopnosti české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ministerstvo financí plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Zaniknout by mělo nejen osvobození od daně u stravenek nebo režijních jízdenek, ale například i u příspěvku na výstroj nebo výsluh u ozbrojených složek. Skončit by měl i odpočet od daně u příspěvku odborům.

Ukončení daňového zvýhodnění u nejdiskutovanějších benefitů ministerstvo odůvodňuje tím, že neexistuje žádný sociální ani ekonomický důvod, aby tyto příjmy nepodléhaly zdanění. Jako náhradu za to MF chce zavést zaměstnanecký paušál 3000 korun ročně.

"Můžeme být pro zrušení jen v případě, že budou daňové bonusy pro zaměstnance až v hodnotě 6000 korun, tedy 500 korun měsíčně," uvedl Babák.

Ministr dopravy Vít Bárta dodal, že v nadcházející diskuzi není ani tak podstatná suma, jako to, aby zvýhodnění bylo daňovým bonusem, a ne slevou. "To znamená, aby i ti chudší, kteří nemají z čeho dopočítávat slevu, měli garantováno, že od státu tu částku dostanou. Chráníme ekonomicky i ty nejslabší. I kdyby jste měl nulové daně, tak to od státu v tomto případě dostanete," uvedl Bárta.

"Zrušení zvýhodnění na stravenky a spol. je naprosto v pořádku. Problémy se ale vynořují při vymýšlení kompenzace. Nabízí se jednoduchá cesta, nezavádět žádný nový prvek a mírně zvýšit slevu na dani na poplatníka. Zavedení daňového bonusu ve výši 6000 korun je ale příliš štědré a vedlo by k velkému snížení inkasa daně z příjmu fyzických osob," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

VV chtějí rovněž ponechat daňové zvýhodnění hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Ministerstvo jej v návrhu nehodlá ihned rušit, ale plánuje jeho postupné utlumení. Odpočet by se měl snížit na 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by nebyl odpočet vůbec možný.


Váš názor
 •  
  01.04.2011 12:37

  Hlavně by měli trvat na zdanění lidí s vyššími příjmy, jak měli ve volebním programu. Zatím stále dochází k jejich snižování. Například u povodňové daně zaplatí občan s platem 10 000,- Kč -1% apředseda vlády nezaplatí ani 0,1%.kdyby měl platit víc, tak by to mohlo ohrozit zřejmě jeho životní úroveň. Měli si vzí příklad z Austrálie, kde postižení lidé povodní neplatí nic a botší lidé platí víc než ti s průměrným platem.
  Bobo
  • to určitě
   01.04.2011 13:46

   to je dobrej nápad, brát si příklad z Austrálie ... ještě něco máte na srdci podobného?
   bob
Aktuální komentáře
21.10.2019
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)