Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ručník do ringu ještě neházejte…

Ručník do ringu ještě neházejte…

12.05.2011 10:03
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Vzpomínáte si ještě na 6. května roku 2010? Ano, to je to datum, kdy se na svět poprvé dostal termín „bleskový propad trhů“ (angl. flash crash). V ten den se hlavní indexy ve Spojených státech v řádu několika málo minut posunuly o téměř 10 % níže, aby tuto ztrátu stejně tak rychle odmazaly zpět. Dodneška se vlastně pořádně neví, co bylo příčinou – oficiální vyšetřování sice prstem ukázalo na firmu Waddell & Reed Financial Inc., která dle závěrů tohoto zkoumání omylem na trhu prodala několikanásobek futures kontraktů na index S&P500, než bylo z pohledu hloubky trhu možné. Tak veliká objednávka samozřejmě nemohla uniknout pozornosti ostatních obchodníků a jejich počítačové systémy spustily cosi jako malé peklo.

Následkem této situace bylo hlasité volání po zákazu nebo alespoň omezení počítačem řízených algoritmických obchodních strategií, které se v těchto mezních polohách trhu ukázaly jako ekvivalent zbraní hromadného ničení. K ničemu takovému samozřejmě nedošlo, banky a hedge-fondy si jen vylepšily své algoritmy a vše jelo dál podle zaběhnutého schématu.

Rok se s rokem sešel a situace ne nepodobná té z loňského roku se koncem minulého týden opakovala, jen na jiné třídě aktiv – na komoditách. Stříbro v řádu několika málo dní přišlo o téměř 30 % své hodnoty, zlato oslabilo o 5-6 %. Důvodem tohoto překotného vývoje nebyl pokles indexů, ale navýšení marží ze strany hlavních komoditních burz. Ty slouží jako jakási záloha za nákupy a pokud obchodníci na jejich dokrytí resp. navýšení nemají prostředky, musí prodávat nakoupená aktiva - v tomto případě futures kontrakty na jednotlivé komodity. Burzy a jejich administrativní kroky však byly jenom jedním z faktorů, které lze vinit… Druhým nezanedbatelným vlivem bylo několik nepříliš pozitivních makroekonomických údajů, jak z Evropy, tak ze Spojených států. V Evropě šlo zejména o zklamání z meziměsíčního poklesu objednávek v německých továrnách, které v březnu oproti očekávání +0,4 % propadly o plná 4 %. Ve Spojených státech pak byly publikovány údaje z trhu práce, které nic jako jeho zlepšení prozatím nenaznačily. Konec měsíce června navíc přinese pravděpodobné ukončení nebo modifikaci programu kvantitativního uvolňování a mezi investory panují pochyby, co se bude dít dál. Lze se sice domnívat, že ve světle nadcházejících prezidentských voleb ve Spojených státech (2012) bude převládat snaha ekonomiku podpořit, ale sázet na to nelze.

Jedna věc je však chování „papírových“ komodit - vyjádřených formou burzovně obchodovaných instrumentů – a věcí druhou pak zájem o fyzickou komoditu. Z mnoha zdrojů se je možno ujistit, že poptávka investorů po skutečném stříbře (pro fyzické dodání) nijak neutuchá, právě naopak. Snad tedy nakonec nebude tak zle a vývoj posledního týdne se ve zpětném zrcátku ukáže jako bouře ve sklenici vody…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data