Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Made in USA, nebo Made in China?

Made in USA, nebo Made in China?

17.06.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Tempo růstu čínských mezd dosahuje 17 % ročně, kurz renminbi posiluje a mezera mezi mzdami v USA a Číně se tak rychle uzavírá. Vládní pobídky a flexibilní trh práce také stále více zvyšují konkurenceschopnost některých států v USA i v oblasti nízkonákladové produkce. Harold L. Sirkin z BCG k tomu uvádí, že ke konvergenci čistých nákladů práce v průmyslu by u Číny a USA mělo dojít v roce 2015. V následujících pěti letech tak bude na trhu k vidění stále více produktů se značkou „made in USA“.

Poté, co vezmeme v úvahu vyšší produktivitu amerických zaměstnanců, budou mzdy ve velkých čínských městech přibližně jen o 30 % nižší než v „nízkonákladových“ státech USA. A protože mzdové náklady představují asi 20 – 30 % celkových výrobních nákladů, průmyslová výroba v Číně bude jen o 10 – 15 % levnější než ve Spojených státech – a to bez započítání nákladů na skladování a dopravu. Pokud vezmeme v úvahu i je, výhody Číny se zmenší na jednociferná čísla, uvádí Sirkin. Do USA se tak pravděpodobně přesune produkce zboží, které se nevyrábí ve velkých objemech a nevyužívá intenzivně lidskou práci. Příkladem je textilní výroba či výroba televizorů, které pravděpodobně zůstanou v Číně.

Několik společností v USA již nyní přehodnocuje své plány na přesun výroby do Číny. Například Caterpillar minulý rok ohlásil stavbu produkční linky v Texasu. Michael Zinser z BCG k tomu uvedl, že jak zaměstnanci, tak odbory jsou ochotnější k ústupkům, aby se tvorba pracovních míst vrátila do USA. Poukazuje i na to, že ředitelé firem by neměli jen porovnávat průměrné mzdy v Číně a v USA. „Průměry jsou historií a zakládají se na datech z celé země. V USA jsou v mnoha nízkonákladových státech zaměstnanci s vysokými dovednostmi. V Číně je ve skutečnosti velmi těžké takové zaměstnance najít,“ uvádí Doug Hohner z BCG.

Avšak i tak Čína zůstane významnou průmyslovou oblastí. Budou nadále pokračovat vysoké investice do kapacit vyrábějících pro její domácí trh. Na její relativně nízké náklady práce se bude nadále spoléhat západní Evropa, protože ta nemá dostatečnou flexibilitu mezd a netěší se podpory, kterou lze dostat ve Spojených státech. A menší nízkonákladové země v Asii zase nemají dodavatelské řetězce, infrastrukturu a pracovní dovednosti na takové úrovni, aby od Číny přetáhly všechnu poptávku po průmyslovém zboží.

(Zdroj: BCG)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data