Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: MF odpustilo sankce za 90 % neoprávněných dotací, NKÚ to kritizuje

HN: MF odpustilo sankce za 90 % neoprávněných dotací, NKÚ to kritizuje

20.6.2011 9:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministerstvo financí (MF) odpustilo 90 procent sankcí za neoprávněně čerpané dotace z let 2006 až 2009. V uplynulých čtyřech letech finanční úřady vyměřily kvůli zneužitým dotacím sankce 34,5 miliardy korun, nadřízené MF ale z této částky odpustilo 31,1 miliardy korun, uvádějí dnešní HN s tím, že Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za to ministerstvo kritizuje.

"Je to na libovůli ministra, komu se promíjí. Bez jakéhokoliv odůvodnění," řekl deníku viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Auditoři NKÚ, kteří promíjení zneužitých dotací zkoumali, v závěrečné zprávě napsali, že jde o naprosto neefektivní systém. Spočítali, že stát jen za správní řízení zaplatil 1,2 miliardy korun. Ani zbylé dvě miliardy korun se nepodařilo vymoci, protože sankcionované firmy zkrachovaly. MF trvá na tom, že kritika je nezasloužená. "Posuzovat efektivnost na základě pouhého srovnání částek je sice možné, ale je třeba vzít v úvahu i další hlediska. Například preventivní účinek kontrol," řekl listu mluvčí MF Ondřej Jakob.

Podle zprávy NKÚ ministerstvo promíjelo vratky dotací bez jasných pravidel a bez jakékoli kontroly. "Ve dvanácti identických či podobných případech s vyměřeným odvodem 307,6 milionu korun rozhodovalo MF rozdílně," stojí ve zprávě NKÚ. U dalších čtyř případů kontrola zjistila, že MF prominulo vyměřené sankce, i když okolnosti udělení dotace vyšetřovala policie. Úřad odpustil vrácení dotace například i v kauze lanového centra v Bystřici nad Pernštejnem, u nějž soudy identifikovaly už dva trestné činy. Nejprve podnikatele pravomocně odsoudil za úvěrový podvod a nejnověji potrestal i znalce, který vypracoval posudek tak, aby nebylo nutné dotaci vracet. "Dostal za vypracování úplatek 120 tisíc korun," stojí ve verdiktu, který mu uložil půlmilionovou pokutu.


Více informací o jednotlivých kauzách není podle listu možné zjistit, protože kontroloři nesmějí být adresní. Zpětně například vyšlo najevo, že někdejší poslanecký přeběhlík Petr Wolf, jenž je obviněn z podvodu, nemusel ministerstvu životního prostředí vracet zneužité miliony korun.

MF tvrdí, že odpouštěním napravuje tvrdost zákona o rozpočtové kázni. Zákon byl ale za poslední čtyři roky 17krát novelizován, MF však tvrdost nikdy nenapravilo, napsaly dnešní HN.

(Zdroj: čtk, mediafax, HN)


Váš názor
 • A je to tady
  20.6.2011 11:19

  Konečně se někdo podíval na zuby Kalouskovým akcím. Není náhodou, že předseda NK'U byl vláčen po polici. Dovolil si příliš mnoho , krizovat MF. Není náhodou, že je ABL špiněno a Kalouskem jako prvním obviněno, že privatiruje státní správu. Až Kalousek zmizí z politické scény, nejlépe do krimu, určitě dojde ke zvýšení hodnocení ČR z hlediska spolehlivosti.
  Juniper
 •  
  20.6.2011 9:57

  A stopy vedou k ABL
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data