Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problematický firemní růst

Problematický firemní růst

20.6.2011 12:42
Autor: Redakce, Patria Online

Mnohé firmy si stanovují nerealistický cíl růstu, který neodráží to, jak rychle se jejich trhy mění. Neuvědomují si, jak velký tržní podíl by musely pro splnění tohoto cíle získat a že jejich konkurence pro splnění svého růstového cíle dělá to samé. Medián růstu velkých nefinančních společností mezi lety 1997 – 2007 dosáhl 5,9 %; jen třetina firem překročila hranici 10 %, u nich ale pravděpodobně dochází k nadhodnocení vlivu organického růstu.

Dlouhodobý pohled na reálný růst 500 největších nefinančních společností v USA mezi roky 1965 – 2008 pak ukazuje, že medián dosahuje hodnoty 5,4 % za rok, růst se pohybuje mezi 1 – 9 %, ale není patrný žádný trend směřující dolů či nahoru. Medián růstu HDP přitom dosahoval 3,2 %. Jak se tedy firmám podařilo růst rychleji než ekonomika? K tomu došlo zejména v důsledku globalizace amerických firem – výnosy ze zahraničí u nich v roce 2008 dosahovaly 48% podílu na výnosech celkových. Mnohé firmy tak ve snaze o splnění svých růstových cílů i nadále spoléhají na zahraničí, zejména na rozvíjející se ekonomiky. Konkurence ucházející se o podíl na tomto růstovém faktoru však roste také.

Historie rovněž ukazuje, že od poloviny 70. let se čtvrtina velkých společností dokonce v reálném měřítku zmenšila. Nicméně většina obchodovaných firem v následujících pěti letech čeká, že bude růst. Ve skutečnosti ale budou mnohé z nich čelit poklesu tržeb a zmenšování své velikosti. Společnosti by tak měly mít realistická očekávání ohledně výzev, kterým budou ve snaze o splnění růstových cílů čelit. Snaha o jejich splnění může v delším období zastínit výhody trpělivosti a disciplíny. Trpělivosti při budování nových zdrojů růstu ve vzdálenější budoucnosti a disciplíny při posuzování toho, jaké typy růstu přidají firmě nejvíce hodnoty.

Zdroj: McKinsey


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data