Aktualizováno Po včerejším zhoršení výhledu americké ekonomiky pro letošní rok na 2,7-2,9 % z dosavadních očekávaných 3,1-3,3 % ze strany amerického Fedu dnes slabší data z trhu práce přitlačila dolů komodity i akcie na obou stranách Atlantiku.
Ve 14:30 jsme se dozvěděli, že nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v americké ekonomice v týdnu do 18. června bylo 429 tisíc při očekávání 415 tisíc, pokračujících v týdnu předchozím 3697 tisíc při očekávání 3670 tisíc. Data nejsou drasticky horší, ale zapadla do celkového obrazu po několika ne příliš povzbudivých prohlášeních šéfa Fedu Bernankeho, podle kterého je tempo růstu ekonomiky USA příliš slabé na výraznější snížení nezaměstnanosti a trh nemovitostí s dalšími faktory budou tempo růstu americké ekonomiky stlačovat i v roce 2012.
Evropské akcie tak od dat a amerického trhu práce postupně prohlubují ztráty až na více než dvě procenta u francouzského CAC a přes 1,5 procenta u FTSE a DAX . Ruku v ruce šly klesající futures na americké indexy a Wall Street zahájila ztrátami, které nyní u všech tří indexů S&P 500, DJIA a Nasdaq dosahují aktuálně kolem 1,5 procenta.
Slabší výhled ekonomiky USA dopadl také na trhu s ropou. Americká lehká ropa WTI ztrácí již více než 5 procent pod 91 USD/barel, ropa Brent sestupuje o více jak 6 procent k 107 USD/barel. Ropa je nejníže od poloviny února. IEA se nechala slyšet, že se během příštího měsíce pokusí stabilizovat trh s ropou, výpadek způsobený nedodávkami z Libye chce nahradit rozpuštěním strategických rezerv v objemu 60 milionů barelů.
Intradenní vývoj kontaktu na ropu Brent (USD/barel):
Z pokračujících nízkých sazeb těží americký dolar. Ten k euru zpevnil proti včerejšku o více než dva centy. Z úrovní nad 1,44 USD/EUR obchoduje až pod 1,4150 dolaru k euru. Na rekordní hodnotu k euru pod 1,20 oslabil švýcarský frank.
Intradenní vývoj USD/EUR (online):
Na trhu se tak projevuje očekávání velmi slabého ekonomického výkonu ve druhé polovině roku 2011 a přes pokračující nedohodu eskaluje nervozita kolem Řecka. Tu dnes přiživila i slova slovenské premiérky Radičové, že řecký premiér Papandreu si není vůbec jist podporou reforem v řeckém parlamentu.
Prodeje nových domů v USA, publikované v 16:00, další pohromu nepřinesly a tak americké indexy ukazaávají pokles ze zhruba -1,7 % na aktuálních -1,2 % a -1,5 %. Při očekáváném meziměsíčním poklesu prodejů nových domů v USA v květnu o 4,0 procenta se dostavil pokles o 2,1 procenta.