Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak nakupovat polské akcie?

Jak nakupovat polské akcie?

26.7.2011 10:00

Kde hledat nové akciové investiční příležitosti? Vyzkoušejte obchodování na varšavské burze, která je v porovnání s pražskou nejen větší, ale hlavně aktivnější.
 
Postup při obchodování je pro běžného investora téměř totožný jako v případě nákupu akcií na pražské burze. Jediný podstatný rozdíl je ve měně, ve které se obchoduje - ve Varšavě se obchoduje v polských zlotých (PLN). Pokud tedy investor disponuje pouze českými korunami nebo jinou měnou, je nutné před vstupem do pozice provést směnu měnovou konverzi do polských zlotých.
 
Např. klienti Patria Direct mohou zvolit provést měnovou konverzi prostřednictvím internetové aplikace nebo telefonicky s makléřem. V obou případech je konverze provedena za aktuální směnný kurz a to pouze v pracovní dny od 9:00 do 17:00 hod. Zajímavou možností je využití automatické konverze, která je ale podmíněna aktivací služby „Cross (x) validace“. Více na www.patria-direct.cz/Produkty. Ve všech případech je provedení měnové konverze zdarma.

Polsko1

Před vlastním obchodováním si musí investor v aplikaci www.patria-direct.cz v sekci Obchodování/Akcie svět/Polsko vyhledat požadovanou akcii (lze hledat podle názvu, ISINu nebo RICu), přiřadit si ji do sekce „Oblíbené zahraniční akcie“ a následně podat nákupní pokyn. Vlastní zadání nákupního pokynu probíhá podobně jako v případě českých akcií. Rovněž v tomto případě má klient možnost podat pokyn telefonicky.

Polsko2

Investoři obchodující s polskými akciemi by měli brát v potaz i tzv. měnové riziko. To znamená, že posílení domácí měny (CZK) vůči měně, ve které je investice realizovaná (PLN), způsobí snížení reálného výnosu. V případě polské měny je však riziko menší než např. při investicích do cenných papírů denominovaných v USD či EUR, neboť Česko je vnímáno globálními investory jako součást stejného investičního regionu jako Polsko - měny jsou tudíž spolu více korelovány.

Jaká je hlavní výhoda pro obchodování na polském trhu? Především širší nabídka společností z různých odvětví. Na varšavské burze je kótováno více než 400 společností, vysoce likvidních je jich okolo dvaceti, které jsou zařazeny do hlavního indexu burzy WIG – 20.

Níže uvádíme vývoj indexu WIG za posledních 12 měsíců v porovnání s výkonností pražské burzy a výpis společností, které index WIG 20 obsahuje.

Polsko3


Polsko4
Zdroj: Bloomberg a internetové stránky varšavské burzy:
http://www.gpw.pl/root_en

Pro investory hledající možnost investice do celého koše polských akcií je vhodné ETF: LYXOR ETF WIG 20 umožňující spekulovat na růst hlavních polských akcií. Více o ETF ZDE.

Ceny polských akcií mohou sledovat i uživatelé portálu www.patria.cz na přehledném grafu v sekci Akcie&Fondy/ Akcie online/ Polsko nebo po vyhledání akcie a přidání do sekce „Moje Oblíbené“ v „Moje Patria“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data