Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je na tom hůře Evropa či Spojené státy?

Je na tom hůře Evropa či Spojené státy?

2.8.2011 11:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Zdá se, že Evropa a Spojené státy letošní léto soutěží o největší ekonomický problém. Ač se situace v posledních dnech zlepšila, eurozóna stále čelí hrozbě okamžité krize. Oproti tomu Spojeným státům v následujících deseti letech hluboké problémy nehrozí, opak platí po roce 2021. Mají tak dost času na jejich odstranění, špatnou zprávou ale je, že o nich nikdo nemluví.

Hlavní slabou stránku eurozóny představuje systém jejího vedení. V minulosti neexistovala motivace pro odpovědnou ekonomickou politiku, což se v některých zemích projevilo buď velkými rozpočtovými deficity (Řecko), nekontrolovatelným chováním bank (Irsko) či absencí podpory růstu (Portugalsko). Jádro systému tvořil morální hazard, který vedl k tomu, že vlády - ať řecká, španělská či italská - si mohly půjčovat za úrokové sazby jen o něco málo vyšší než v případě Německa. Investory pak šokovalo, že země na periferii jsou možná natolik zadlužené, že nebudou dluh schopny splácet. A že Německo a další země na severu chtějí, aby investoři nesli část ztrát.

Uvalení ztrát na banky sice není lehké, zejména v situaci, kdy problematická periferie zahrnuje i Itálii s hrubým dluhem ve výši dvou bilionů eur. Evropa ale buď morální hazard ukončí, nebo bude pokračovat v záchraně s velkou pomocí ze strany ECB, což nakonec skončí vyšší inflací. Poslední záchranný program lze chápat jen jako klasický příklad snahy o odkládání skutečného řešení.

Fiskální problém Spojených států je naopak jednoduchý. Dluh nenarostl kvůli nezodpovědnosti, ale v důsledku bankovní pohromy irského stylu. A když zkolabuje úvěrový trh, klesnou vládní příjmy. Ekonomické oživení je pak zase zvýší. Ve srovnání s jinými zeměmi budí největší obavy nárůst výdajů na zdravotní péči mezi roky 2010 – 2030. Ten může USA zruinovat. Současná diskuse ve Washingtonu je vzrušená, zaměřuje se ale špatným směrem, protože náklady na zdravotní péči se nikdo nezabývá.

V krátkém období má větší problém Evropa. V delším uvidíme, jak se politici v USA vypořádají s rozpočtovými problémy. Dosavadní vývoj povzbuzující není.

Autorem je Simon Johnson, bývalý hlavní ekonom MMF.

(Zdroj: NYT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data