Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barroso: Situace kolem Itálie a Španělska je velmi znepokojující

Barroso: Situace kolem Itálie a Španělska je velmi znepokojující

3.8.2011 14:51, aktualizováno: 3.8. 15:08
Autor: ČTK

Aktualizováno

Situace na trzích s dluhopisy Itálie a Španělska je velmi znepokojivá. Neodráží to ale hospodářskou a ekonomickou situaci, která v těchto dvou velkých zemích eurozóny panuje. V prohlášení rozeslaném novinářům to dnes uvedl šéf Evropské komise José Barroso.

Obě tyto významné ekonomiky eurozóny jsou nyní pod velkým tlakem na finančních trzích a oběma stále narůstají náklady na obsluhu dluhu. Výnosy z jejich cenných papírů jsou na rekordních maximech. To oživuje hrozbu, že se dluhová krize eurozóny, která už tvrdě zasáhla Portugalsko, Irsko a hlavně Řecko, které byly nuceny požádat mezinárodní společenství o pomoc, nezastaví a že by se mohla rozšířit i do dalších zemí.

"Vývoje na trzích s dluhopisy Itálie a Španělska jsou příčinou hlubokého znepokojení," uvedl Barroso. Zdůraznil nicméně také, že nejsou podloženy rozpočtovými a ekonomickými fundamenty v těchto zemích a neodráží ani kroky, k nimž oba státy pro posílení těchto fundamentů přistupují.

Barroso také připomněl, že se eurozóna na mimořádném summitu 21. července dohodla na novém záchranném balíku pro Řecko, ale také na řadě dalších důležitých kroků, které by měly napomoci zastavení šíření dluhové krize dál. Jde zejména o posílení efektivnosti záchranného fondu eurozóny (EFSF) a dalších reformách.

Barroso zdůraznil, že je nyní nezbytné rychle pokročit v zavádění těchto dohod do praxe. K některým věcem se ale budou muset vyjádřit mimo jiné i parlamenty v zemích eurozóny, což by mohlo tento proces poněkud zpomalit. Šéf komise napsal šéfům států a vlád eurozóny, aby se zasadili o to, že tyto kroky budou přijaty bez nějakých zpoždění.

O situaci dnes jednal také italský ministr financí Giulio Tremonti s předsedou takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Jeanem-Claudem Junckerem. Tremonti a Juncker uvedli, že jednali o problémech v eurozóně. Jednání označili za "plodné", neposkytli však žádné podrobnosti.

Představitelé Evropské unie nevedou žádné rozhovory o záchranném programu pro Itálii, která nyní čelí velkému tlaku na finančních trzích. Uvedla to dnes mluvčí Evropské komise. Dodala, že komise během dneška zveřejní vyjádření k situaci na dluhopisových trzích.


Váš názor
 • babo nebo baroso poraď
  3.8.2011 16:18

  Všechna jednání jsou plodná , některá jsou ještě plodnější. Jsem zvědav , kdy vyžírkové EVROPY sedící v Bruselu a jeho " pobočkách " pochopí, že nastává konec EU v této nezdařené podobě. čím dřív to přijde tím lépe. Z paniky netřeba mít strach, vždyť koluje již dávno. Spolupráce zemí evropy bude asi nutná, ale jsem přesvědčen že dům EU v dnešní podobě nelze rekonstruovat , ale zbourat , odklidit množství sutě (úředníků - vyžírků ) a postavit společenství nové , nesvázané nesmyslnými předpisy , pokyny , zákazy ,příkazy ,ale vzájemnou obchodní spoluprací. Euro , jako politická měna nebylo dotaženo do konce a postupně členy EU zadusí. Zaplať pán za Klauzův názor a českou korunu !!!!!
  karel
 •  
  3.8.2011 15:02

  Takové vyjádření nemá žádnou informační hodnotu, protože by pravdu stejně nepřiznali, tak jako mnohokrát předtím. A to samozřejmě proto, aby na trzích zbytečně nevyvolávali panické nálady, že ano. :-)
  Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba