Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwarzenberg měl vrátit dotace, ministr Kalousek mu to prominul

Schwarzenberg měl vrátit dotace, ministr Kalousek mu to prominul

25.8.2011 11:08
Autor: IHNED.cz

Karel Schwarzenberg zakusil krkolomnost českého dotačního systému. Finanční úřad mu nařídil, aby vrátil pětimilionovou dotaci. Požádal ministerstvo financí o shovívavost a to mu vyhovělo. Stejně jako devadesáti procentům lidí, kteří o pardon zažádají.

Karel Schwarzenberg coby samostatně hospodařící rolník na vlastní kůži zakusil krkolomnost českého dotačního systému: finanční úřad mu totiž nařídil, aby vrátil takřka pětimilionovou dotaci na obnovu rybníků.

A on musel žádat ministerstvo financí o shovívavost. Úspěšně. Dotace vracet nemusel, podobně jako devadesát procent dotačních hříšníků, kteří o pardon požádají.

Odpustku se Schwarzenberg dočkal až jako ministr zahraničí ve vládě Mirka Topolánka. Ministrem financí v té chvíli byl Miroslav Kalousek, jeho pozdější spolustraník z TOP 09.

"Nedošlo ke zneužití veřejných prostředků a nedošlo ke ztrátě prostředků daňových poplatníků," obhajuje odpustek mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

HN na Schwarzenbergovy dotační trable přišly při systematickém mapování milostí rozdávaných ministry financí, kteří je udělují ve velkém. Hájí se přitom tím, že musí napravovat tvrdost zákona o rozpočtové kázni, podle něhož finanční úřady v první fázi nařizují vrácení dotací i za administrativní pochybení.

Jak ovšem nedávno spočítal Nejvyšší kontrolní úřad, zákon byl za poslední čtyři roky 17krát novelizován, ministerstvo ani jednou kritizovanou tvrdost nenapravilo.

Rolník Schwarzenberg požádal o dotace z programu Obnova rybníků po povodni z roku 2002. Nejprve získal příspěvek na obnovu Kroupovského rybníka.

Poté, co v září 2003 podepsal smlouvu, získal od ministerstva zemědělství 2,7 milionu korun. O dva měsíce později pak ještě dostal dotaci 1,8 milionu korun na obnovu rybníka Ždír.

Avšak v prvním případě nestihl zkolaudovat rybník v termínu, k němuž se uvázal ve smlouvě. „Nebyl dodržen termín přibližně o šest měsíců,“ upřesňuje Haas z ministerstva financí. „Účel dotace byl ale splněn,“ ujišťuje mluvčí.

Schwarzenberg chyboval i při opravách rybníku Ždír. Do konce roku 2006 měl do projektu vložit vlastní peníze. Požadovaných 70 tisíc dodal ovšem se zpožděním. „Peníze byly složeny v lednu 2007 místo prosince 2006,“ vzkazuje Schwarzenberg přes své tiskové oddělení.

Ministerstvo financí – v současnosti vedené opět Miroslavem Kalouskem – nicméně trvá na tom, že na prominutí nelze najít vadu. „I v druhém případě byl účel dotace splněn,“ říká mluvčí Haas a připomíná, že Schwarzenberg se trestu zcela nevyhnul: „Za ta formální pochybení byla vyměřena a vybrána sankce šedesát tisíc korun.“

 

iHNed

Související články na IHNED.cz

Schwarzenberg: Bátora má ochranu z "nejvyšších míst". Na jeho odvolání si nikdo netroufne

Ministerstvo financí odtajnilo seznam odpuštěných sankcí. Víme, komu pomohlo

Obvinění ze zneužití dotací je nesmysl. Žádné jsme nedostali, tvrdí starosta


Váš názor
  •  
    25.8.2011 12:48

    Jó, hold sociál se nezapře a já myslel, že konzervativec, který chce malý stát a o sebe se stará sám.
    viga
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m